Sauna jest uwielbiana przez mieszkańców Europy, a przede wszystkim Skandynawii, nie tylko dlatego, że pozwala się wygrzać, ale ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Aby korzystać z sauny, nie trzeba wychodzić z domu – można ją wybudować w domu i wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
Sauna, czyli specjalna łaźnia, w której kąpiel odbywa się w rozgrzanym do kilkudziesięciu stopni powietrzu suchym lub mokrym, ma zarówno swoich miłośników, jak przeciwników. Pierwsi twierdzą, że działa korzystnie dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia, drudzy twierdzą, że wytrzymanie w tak wysokiej temperaturze, a następnie zanurzenie się wodzie wymaga wiele samozaparcia. Jedno jest pewne – wśród lekarzy przeważa opinia, że korzystanie z sauny rzeczywiście wspiera organizm. Przede wszystkim jest to dobra metoda na zahartowanie organizmu i podniesienie poziomu odporności. Według niektórych specjalistów, poprawia także działanie układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Sauna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców, ponieważ wysoka temperatura w połączeniu z działaniem pary wodnej rozluźnia mięśnie, pomaga zapobiec zakwasom i szybciej zregenerować organizm po treningu.
Dla kogo sauna nie jest wskazana
Pomimo wielu zalet sauny, trzeba pamiętać, że nie każdy może z niej korzystać. Przeciwwskazania to przede wszystkim:
- choroby serca,
- cukrzyca,
- zapalenie żył,
- skłonność do pękania naczyń krwionośnych.
Pamiętajmy, że przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przeciwwskazania.
Podróżując po wielu krajach można odkryć, że sauna jest tam bardzo popularna, co więcej, pełni pewną rolę społeczną. Tak jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie i Rosji, gdzie nosi ona nazwę „bania”. Te ostatnie nieco różnią się od saun spotykanych w Skandynawii, żeby się o tym przekonać nie trzeba jednak wyjeżdżać za granicę. Na Podlasiu, na którym przez wieki były obecne wpływy kultury rosyjskiej, kąpiel w bani to znany i lubiany sposób spędzania wolnego czasu. Tradycyjnej sauny także nie trzeba szukać daleko, kąpiel w tego typu łaźni jest oferowana przy basenach, ośrodkach spa itp. Dla jej fanów jest jednak jeszcze lepsza wiadomość – saunę można wybudować w zasięgu własnych czterech ścian. Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje na ten temat.
Budowa sauny
Sauna musi być pomieszczeniem zamkniętym, a do tego dobrze odizolowanym od reszty budynku. Do jego budowy należy używać wyłącznie materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury. Ściany i sufit wykonuje się paneli odpowiedniego gatunku drewna, których grubość powinna wynosić co najmniej 12 mm. Do tego celu najczęściej stosuje się świerk skandynawski, jodłę kanadyjską, cedr. Ważne jest, aby drewno miało jak najmniej sęków i żywicy, które po nagrzaniu mogłaby być niebezpieczna dla skóry. Pomiędzy warstwami paneli powinna znajdować się izolacja z wełny mineralnej, o grubości do 100 mm. Nie stosuje się styropianu, ponieważ nie jest one odporny na wysoką temperaturę. Dobrze wykonana izolacja jest bardzo ważna, bo dzięki niej skraca się czas nagrzewania sauny, a tym samym obniżają koszty jej eksploatacji. Warstwy izolacyjnej nie stosuje się w przypadku kabiny wykonanej z bali drewnianych.
Ściany zewnętrzne sauny znajdującej się wewnątrz domu mogą być wykończone z drewnem, płytą pilśniową lub gipsową albo innym dowolnym materiałem. Aby zapobiec drewniane elementy ścian przed wchłanianiem wody, można je ustawić np. na drewnianych profilach.
Ważnym elementem jest podłoga sauny, która musi być wykonana z materiału odpornego zarówno na wilgoć, jak i temperaturę, np. terakoty lub wykładziny ze sztucznego tworzywa. Na jej powierzchni można dodatkowo położyć drewnianą kratkę, zapobiegającą poślizgnięciu.
Piec do sauny
Bez niego sauna nie będzie właściwie spełniać swojego zadania. W dawnych czasach stosowano wyłącznie piece opalane drewnem, których główną zaletą dziś jest fakt, że można je zainstalować tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Niezbędny jest jednak oddzielny przewód dymowy. O wiele popularniejsze są obecnie piece elektryczne, które są łatwe w montażu i obsłudze, a koszty eksploatacji nieduże. Panele sterowania umożliwiają zaprogramowanie na tego typu piecach czas włączenia i wyłączenia, ustawić temperaturę i poziom wilgotności. Specjalne kamienie znajdują się w górnej części pieca. Ich zadaniem jest akumulowanie ciepła. Kiedy rozgrzane kamienie są polewane wodą, powstaje para wodna. W saunach nie można stosować zwykłych kamieni, ale jedynie oferowane przez firmy specjalizujące się w sprzedaży saun.
Urządzenia do wytwarzania pary wodnej
Oprócz tradycyjnego pieca, w saunie parowej powinny dodatkowo znajdować się urządzenia do wytwarzania pary wodnej. Generator pary jest dobierany w zależności od kubatury kabiny i montowany na zewnątrz oraz podłączany do instalacji z zimną wodą. Urządzenie przekazuje gorącą parę do miejsc wydmuchu znajdujących się pod ławkami sauny. Na rynku dostępne są także piece kombi – z wbudowanym generatorem pary.
You must be logged in to post a comment.