Rowerem w terenie – jak wybrać rower do jazdy poza miastem?

Rower to pojazd niezastąpiony w prawie każdym terenie, osiągający prędkość niemal pięćdziesięciu kilometrów na godzinę i umożliwiający przewożenie nawet ćwierćtonowych ładunków. Nic dziwnego, że przejażdżki rowerowe poza miastem mają ogromne grono wielbicieli – oprócz wspomnianych cech, jego zaletą jest możliwość dotarcia w krótkim czasie w wiele miejsc, w które nie moglibyśmy trafić autem.

Miłośników turystyki rowerowej wciąż przybywa, zwłaszcza, że w ostatnich czasach jazda na dwóch kółkach, zarówno w mieście, jak i w terenie przeżywa prawdziwy renesans popularności. U osób, które dopiero zaczynają swoją przygodą z jazdą poza asfaltem może jednak pojawić się podstawowe pytanie – jaki rower wybrać?

Wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju jazdy rower będzie wykorzystywany. Czy będzie służył wszystkim członkom rodziny do krótkich wypadów, czy też będzie wykorzystywany do całodziennych rajdów przełajowych? A może ma być odpowiedni zarówno do jazdy po mieście, jak i weekendowych wycieczek?

Rowery górskie – stworzone do jazdy w terenie

Każdą z powyższych aktywności można zrealizować za pomocą tzw. rowerów górskich. Są one specjalnie przygotowane do jazdy w terenie, choć można się nimi wygodnie przemieszczać także po drogach utwardzonych. Rowery górskie to bardzo duża rodzina, w której poszczególne modele mogą znacznie różnić się od siebie. Najbardziej charakterystyczne cechy wspólne to: wzmocniona rama, mocne hamulce, przekładnia o dużej ilości biegów i opony o specjalnym terenowym bieżniku.

Rowery trekkingowe – na dłuższe wycieczki po każdej drodze

Jeśli planujemy dalsze wycieczki po terenie, ale także po drogach utwardzonych, lepszym rozwiązaniem może okazać się rower trekkingowy. Jest to rodzaj pośredni pomiędzy ciężkim rowerem górskim a lekkim szosowym. Rowery tego typu mają opony terenowe, węższe mniej więcej o połowę od górskich, ale o większej średnicy koła. Dzięki tym cechom są one znacznie szybsze od omawianych wcześniej podczas jazdy szosą. Ich rama jest lżejsza i delikatniejsza, i w przeciwieństwie do typowych „górali” mogą być sprzedawane z pełnym wyposażeniem.

Żadna z powyższych opcji nie jest lepsza lub gorsza. Przed zakupem warto jednak zastanowić się na przeznaczeniem roweru, i w razie potrzeby pamiętać o niezbędnym wyposażeniu: oświetleniu, pompce, błotnikach, sakwach lub torbach na narzędzia i bagaże oraz odpowiednim zabezpieczeniu.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading