Pupil na wakacjach – preparaty na pchły i kleszcze

Przez znaczną część roku pchły i kleszcze to główni wrogowie naszych czworonożnych przyjaciół. Tym razem podpowiadamy jak się ich pozbyć najprościej i najskuteczniej.

Lepiej zapobiegać

kleszcze u psa
fot. krakvet.pl

Wydają się niewielkie i w sumie niegroźne, lecz to tylko pozory. O tym jak niebezpieczne mogą być pchły i kleszcze u psa była już mowa w poprzednim wpisie na temat czworonogów. Przypomnijmy tylko, że pchły psie przyczyniają się się do osłabienia i wyniszczenia organizmu zwierzęcia, mogą wywoływać anemię, alergię, ropne zapalenie skóry, bywają także przekaźnikiem tasiemca psiego, zagrażającego wszystkim domownikom. Z kolei kleszcze u psa mogą być źródłem groźnych chorób, takich jak: borelioza, babeszjoza, anaplazmoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Chorobom przenoszonym przez pchły i kleszcze o wiele bezpieczniej zapobiegać, dlatego o odpowiedniej ochronie warto pomyśleć zanim nasz pupil zacznie buszować w trawie.

Szybko i skutecznie

kleszcze u psa
fot. e-lecznica.pl

W działach i sklepach zoologicznych dostępnych jest mnóstwo płynów, szamponów, obróżek przeciw pchłom i kleszczom u psów. Wybierając odpowiedni środek, warto zwrócić uwagę zarówno na skuteczność, wygodę stosowania, jak i bezpieczeństwo zwierzaka. Obróżki często zrywają się, zaczepiają (np. o gałęzie) mogąc nawet prowadzić do uduszenia pupila. Z kolei niektóre substancje chemiczne w preparatach na pchły i kleszcze u psa wywołują reakcje alergiczne. Bezpieczne, skuteczne, a przy tym wygodne w użyciu są preparaty w kroplach znanych producentów, np. Controline. Krople są bezwonne, działają natychmiast i nie podrażniają skóry psa, a dołączona do każdego opakowania pipeta maksymalnie ułatwia aplikację. Więcej o preparatach na pchły i kleszcze u psa i kota tutaj: http://controline.pl/psie-wakacje-bez-stresu.html

Zdjęcie główne: www.kleszczeupsa.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading