Pułtusk – mazowiecka perełka

Najpiękniejsze polskie miejscowości to nie tylko duże i znane miasta. Małe miasteczka także zachwycają niezwykłymi zabytkami i kameralnym klimatem do którego chce się wracać. Jednym z takich miejsc jest Pułtusk.

Pułtusk

Miasto biskupów
Pułtusk to jedno z najbardziej malowniczych miejscowości Mazowsza. Miejscowość swoimi początkami sięga jeszcze wczesnych czasów piastowskich, a od XIII w. Pułtusk stał się własnością biskupów płockich, za których przeżywał największy rozkwit. Choć w bogatej historii Pułtuska nie brakowało nieszczęść, takich jak najazdy i pożary, dla turystów spragnionych pięknych widoków i historycznych ciekawostek jest dziś obowiązkowym punktem programu wycieczek po Mazowszu.

Pułtusk

Mazowiecka Wenecja
Miasto ulokowane jest nad odnogami rzeki Narwi, które tworzą w mieście sieć urokliwych mostów i kanałów. Najdłuższy w Europie rynek jest miejscem splotu licznych szlaków turystycznych. Jedną z atrakcji jest tu kamienica, w której podobno zatrzymał się Napoleon w czasie wyprawy na Rosję, a na środku rynku wznosi się gotycko-renesansowa wieża ratuszowa, połączona z klasycystycznym budynkiem nowego ratusza. W wieży znajduje się Muzeum Regionalne, w którym można podziwiać m. in. odłamki „pułtuskiego meteorytu”, który spadł na okolicę w 1868 r. W pobliżu rynku rozmieszczone są najważniejsze zabytki Pułtuska: gotycko-renesansowa bazylika p.w. Zwiastowania NMP i św. Mateusza, zamek biskupów płockich, a nieco dalej kościół św. Józefa z cennym barokowym wyposażeniem. Zwiedzanie Pułtuska warto zakończyć wycieczką do pobliskiego Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Z przystani w otaczającym zamek parku udamy się na wycieczkę po Narwi. Widok wysp, meandrów i kompleksów leśnych z pewnością zadowoli wszystkich miłośników przyrody.

źródło obrazka: www.polskiezabytki.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading