Przedsiębiorco, znajdź czas dla siebie!

Osoby, które prowadzą firmę, bardzo często skupiają się na jej rozwoju, na nowych kontraktach, finansach i wielu innych aspektach. I nie ma w tym nic złego, jeśli nie zapomni się o chwili wytchnienia i wypoczynku. Zawsze jest coś do zrobienia, zawsze pojawią się różne sytuacje, których nie da się przewidzieć. Przedsiębiorcy bardzo często czują potrzebę kontroli, dopilnowania biznesu, ciągłej pracy. Co niestety z biegiem lat odbija się na naszych realizacjach i zdrowiu. Aż siedmiu na dziesięciu przedsiębiorców w Polsce nie odpoczywa od firmy w ciągu roku. 46% osób kieruje swoimi biznesami na odległość, będąc na urlopie – wynika z badania Tax Care. Jak znaleźć czas na urlop i odpoczynek? Gdzie warto pojechać?

Czy Przedsiębiorca ma urlop?

Z roku na rok przybywa samozatrudnionych. Ludzie chcą mieć większe możliwości i realny wpływ na rozwój czy działania biznesowe. Niestety w dalszym ciągu, zabezpieczenie socjalne z tytułu urlopu, przysługuje tylko pracownikom etatowym. Przedsiębiorca każdego miesiąca zarobi tyle, ile przepracuje. Wpływy raczej nie są stałe, wiąże się to z brakiem odpoczynku i spokoju, który może mieć negatywne skutki. Formalnie przedsiębiorca nie ma urlopu, może go jednak samodzielnie zaplanować.

W dużych firmach, spółkach czy korporacjach szefostwo bardzo często wyjeżdża na urlop, lub korzysta z wolnego weekendu. O tyle dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, może być to ogromny problem. Zostawienie klientów samych na pewien okres, wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem i problemami. Towarzyszyć może temu stres i wyrzuty sumienia. Typowy pracoholik, zawsze będzie miał trudności z wygospodarowaniem czasu na wypoczynek

Życie prywatne a praca

Bardzo często przedsiębiorcy nie potrafią oddzielić, życia prywatnego od pracy. Obecna sytuacja zmusiła także wiele osób do pracy zdalnej. Granice mocno się zatarły. Nierzadko pracujemy w domu do późnych godzin wieczornych. Rezygnujemy z aktywności fizycznej czy spaceru, na rzecz pracy.  Nie jest to prosta sprawa do rozwiązania. Ale warto wiedzieć, aby zadbać o ten balans jak najszybciej.

Dlaczego to tak ważne?

Wypoczęty przedsiębiorca pracuje lepiej i efektywniej. Jest bardziej kreatywny i zwiększa się jego produktywność. Poza tym wypoczynek sprzyja obniżeniu kortyzolu – hormonu stresu, który nie jest dobry dla naszego organizmu. Wypoczynek, najlepiej na łonie natury, w ciszy i spokojnym miejscu dodaje nam energii, pozwala oczyścić ciało i umysł. Chroni nas przed chorobami i różnymi schorzeniami.

Jak zaplanować urlop- kilka wskazówek:

  • Już na początku prowadzenia działalności, warto informować klientów o Twojej nieobecności przez kilka, kilkanaście dni w roku. Pozwoli Ci to uniknąć stresu i niepotrzebnych komplikacji.
  • Zawsze informuj o swoim wyjeździe klientów i pracowników, najszybciej jak to możliwe.
  • Przed wyjazdem dobrze zaplanuj swoją pracę. Odpowiednie zadania deleguj, mniej pilne przenieś na wykonanie po Twoim powrocie.
  • Wypoczynek nie musi odbywać się w sezonie wakacyjnym czy w ferie. Dla przedsiębiorcy, który intensywnie pracuje, polecamy wypoczynek w miejscach spokojnych, z małą ilością ludzi. Mniej znane miejsca, mogą zaoferować znacznie większy komfort relaksu i wypoczynku.
  • Wyłącz telefon i nie zabieraj ze sobą laptopa. Telefon możesz sprawdzać tylko wieczorami. Poinformuj wszystkich, że w tych dniach będziesz poza zasięgiem.

Gdzie na wypoczynek?

U podnóża Gór Izerskich w miejscowości Grudza, znajduje się cicha przystań Bonaluti. To wyjątkowe miejsce z duszą, w którym odpocznie niejedna osoba. To miejsce, gdzie można pojechać samemu, lub we dwójkę. Popularnie nazywane „Azylem dla dorosłych” pełni funkcje wspierające regeneracje i odprężające. To idealne miejsce, aby naładować baterie i odpocząć od codziennych trosk.

Wspaniały krajobraz z widokiem na góry, ogromna przestrzeń i wyjątkowe wnętrza spodobają się niejednej osobie. Charakterystyczną cechą Bonaluti jest połączenie nowoczesności, rękodzieła i sztuki, które widać we wnętrzach. W tym miejscu każdy odnajdzie inspiracje do tworzenia nowych pomysłów.

Polecamy nocną kąpiel w bali z widokiem na góry, a także saunę fińską czy saunę na podczerwień.

Wyjątkowo pyszna kuchnia tego miejsca, nasyci podniebienie niejednego kulinarnego smakosza. Regionalne potrawy, sprawdzone produkty, domowe warzywa i owoce oraz przetwory.

W tym miejscu czas się zatrzymuje. Można skorzystać z biblioteki i poczytać wyjątkową książkę, bujać się w fotelu i rozkoszować się górskim widokiem lub iść na spacer zwiedzając wyjątkowo ciekawą miejscowość.

Bonaluti to fantastyczne miejsce do ładowania energii, w którym oprócz fantastycznego miejsca i jedzenia odnajdziesz spokój. Tu możesz przyjechać w każdym okresie w ciągu roku, najlepiej poza sezonem, aby rozkoszować się ciszą i widokami natury.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading