Profil zaufany – do czego służy i jak go założyć?

W dobie Internetu praktycznie każdą sprawę można załatwić nie wychodząc z domu. Jednak dla pełnego komfortu i łatwości w realizacji najważniejszych formalności urzędowych, niezbędny jest profil zaufany. Czym jest i w jaki sposób można go założyć?

Zakupy, przelewy, opłacanie rachunków, kupno biletów – to najczęstsze problemy i kwestie, które rozwiązujemy za pośrednictwem Internetu. Nie wymagają niczego więcej niż posiadanie konta w banku i adresu e-mail. Są jednak sprawy, które ze względów bezpieczeństwa, online mogą załatwić jedynie posiadacze profilu zaufanego. Co ważne, są to przede wszystkim sprawy urzędowe, a więc takie, które zwykle pochłaniają sporo czasu i energii.

Profil zaufany – wygoda i bezpieczeństwo

Profil zaufany pozwala załatwić wiele spraw administracyjnych, jak choćby składanie pism drogą elektroniczną w ZUS, US, USC czy w urzędzie gminy, a także podpisywanie urzędowych dokumentów online. Przykładowe sprawy, jakie można załatwić za pomocą profilu zaufanego to: wniosek o dowód osobisty, założenie działalności gospodarczej, zgłoszenie utraty prawa jazdy, dopisanie się do spisu wyborców, powiadomienie o sprzedaży samochodu, zgłoszenie urodzenia dziecka, sprawdzenie wysokości składek emerytalnych. Jak do tej pory mniej znaną, choć bardzo ciekawą opcją, jest także logowanie się na Internetowe Konto Pacjenta. Aplikacja udostępnioną przez Ministerstwo Zdrowia umożliwia sprawdzenie historii wizyt lekarskich i informacji o wykupionych lekach. Profil zaufany jest w pełni bezpieczny, a jego założenie nic nie kosztuje.

Profil zaufany zakłada się przez Internet, np. poprzez stronę internetową banku. W Alior Bank utworzenie profilu zaufanego to nowa usługa, z której można skorzystać w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy wypełnić krótki formularz po zalogowaniu do bankowości i zatwierdzenie operacji SMSem. Warto dodać, że zakładając profil zaufany w taki sposób, zyskuje się do niego dostęp za pośrednictwem banku. Dzięki temu nie trzeba zapamiętywać kolejnych loginów i haseł.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda korzystanie z usługi Profil Zaufany w Alior Bank, warto zajrzeć na forum Alior Bank lub stronę banku: https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/uslugi/e-urzad/profil-zaufany.html

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading