Pomysł na wiosenny spacer – zabytkowe polskie parki

Zwiedzając duże miasta wiosną, nie zapominajmy o parkach. Wiele z nich łączy walory przyrodnicze z historycznymi, a do tego zapewnia doskonałe warunki do relaksu na świeżym powietrzu, bez konieczności pokonywania kilometrowych tras.

Wiosna to czas, w którym w szczególny sposób pociąga nas piękno budzącej się do życia przyrody. Nie każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki ścieżki wśród lasów i łąk, ale nie jest to potrzebne, aby doświadczyć uroków wiosny na łonie natury. W wielu miastach Polski można znaleźć urzekające zabytkowe parki, które są nie tylko doskonałymi miejscami do odpoczynku, ale także ciekawymi miejscami do podziwiania, zwiedzania, fotografowania. Oto kilka propozycji.

fot. Diego Delso, Wikimedia

Park Oliwski w Gdańsku, powstały z przyklasztornego ogrodu cystersów, to niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych miejsc Gdańska. Uwagę zwraca w nim przede wszystkim bogactwo i różnorodność roślin, ciekawe obiekty, takie jak groty szeptów oraz przepiękne alejki pod parasolami drzew.

Łazienki Królewskie w Warszawie to obowiązkowy punkt programu wielu wycieczek, zwiedzających stolicę Polski. To miejsce warto jednak odwiedzać indywidualnie, ponieważ oprócz pięknych ścieżek i wspaniałych zabytków, oferuje całą masę ciekawych imprez kulturalnych dla dzieci i dorosłych.

fot. August kazimierz, Wikimedia

Malowniczy Park Mużakowski jest miejscem niezwykłym, do którego warto wybrać się nawet z odległych zakątków Polski. Park jest polsko-niemieckim obiektem transgranicznym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, największym w Polsce i Niemczech parkiem w stylu angielskim. Spacerowicze, dla których miejski park to za mało, mają w nim do dyspozycji teren wielkości 700 hektarów.