Pomysł na weekend – zabytkowy i klimatyczny Lipsk

Przez niektórych jest nazywany „drugim Berlinem” lub „mekką hipsterów”, jednak każdy kto choć raz odwiedzi Lipsk stwierdzi, że to wielkie i niezwykle interesujące miasto jest zdecydowanie mniej zatłoczone i bardziej kameralne od innych europejskich metropolii. Dlaczego Lipsk to doskonały pomysł na weekendowy wyjazd?

Bach, Porsche i najładniejsza starówka

Po pierwsze, starówka Lipska jest uznawana za jedną z najładniejszych w całych Niemczech, a w jej pobliżu znajduje się wiele przepięknych i doskonale zachowanych zabytków. Miasto prawnie nie ucierpiało podczas II wojny światowej. Wciąż można w nim podziwiać wspaniałą zabudowę sprzed wieków, a wśród nich: żółty Dom Królewski, sukiennice, renesansowy ratusz i imponujące kościoły Lipsk Thomaskirchhof i Lipsk Nikolaikirche z jednymi z największych w Niemczech organami.

W znajdujących się w sercu Lipska kultowych kawiarniach, koniecznie trzeba spróbować słynnego Leipziger Lerche, czyli ciastka z dżemem i marcepanem. Lipsk jest także miastem związanym ze słynnymi postaciami niemieckiej kultury i sztuki. W kościele św. Tomasza przez 27 lat pracował Johan Sebastian Bach. Z Lipskiem związani byli także Ryszard Wagner i Marcin Luter. W tym mieście coś dla siebie znajdą także fani motoryzacji – muzeum Porsche dostarczy im niezapomnianych wrażeń.

Dojazd i nocleg – hotel, hostel i akademik w Lipsku

Lipsk znajduje się stosunkowo blisko polskiej granicy, dlatego najłatwiej będzie tam dojechać samochodem lub pociągiem. Z zabytkowego dworca kolejowego można szybko znaleźć się na starym mieście. Lipsk oferuje także bogatą bazę turystyczną. Liczne hotele, apartamenty, hostele i akademiki w Lipsku oferują noclegi w rozmaitym standardzie na każdą kieszeń. W przypadku wyjazdu weekendowego szczególnie godny polecenia może być hostel lub akademik w Lipsku.