Pomysł na weekend – Nałęczów i okolice

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejscowości turystycznych Lubelszczyzny, która jednocześnie jest jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. W dodatku stanowi świetną bazę wypadową do licznych lubelskich atrakcji – Lublina, Puław, Kazimierza Dolnego.

Popularność Nałęczowa jako uzdrowiska, a jednocześnie miejscowości turystycznej trwa od XIX wieku po dzień dzisiejszy. Sekret uroku tej niewielkiego, nieco sennego miasta tkwi w jego pięknej, zabytkowej zabudowie willowej, zieleni i klimacie przedwojennej świetności, po której pozostało wiele ciekawych pamiątek. Warto wybrać się tam na weekend, aby odetchnąć świeżym powietrzem, pospacerować wśród starych drzew, willi i wąwozów, napić się leczniczej wody lub poddać się zabiegom zdrowotnym i pielęgnacyjnym. W samym Nałęczowie jest kilka miejsc, które warto zwiedzić: barokowy pałac Małachowskich, Chatę Żeromskiego, kaplicę w stylu zakopiańskim i oczywiście park zdrojowy z zabytkową zabudową uzdrowiskową.

Nałęczów może także stanowić świetną bazę wypadową do pobliskich miejscowości: Lublina, Kazimierza Dolnego, Puław, Janowca, Kozłówki oraz do fantastycznych lessowych wąwozów. Oprócz najbardziej znanych atrakcji, w okolicach Nałęczowa znajduje się co najmniej kilka mniej znanych, ale bardzo ciekawych miejsc. W Wojciechowie można zobaczyć wieżę ariańską z czasów Potopu Szwedzkiego i kuźnię kowalstw artystycznego, a w Wąwolnicy kapliczkę objawień z 1278 r. i figurę Matki Bożej Kębelskiej oraz wąskotorową kolejką w stylu retro. Prawdziwą gratką dla najmłodszych będą za to Magiczne Ogrody w Trzciance – pierwszy w Polsce tematyczny park rozrywki dla rodzin.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading