Polowanie na księżyc!

Księżyc, to naturalny satelita ziemski, który od zarania dziejów fascynował ludzkość. Poszczególne fazy Księżyca pozwalały na odmierzanie czasu, a także wskazywały pory siewu i zbioru poszczególnych upraw.  Położenie Luny było drogowskazem dla wędrowców i żeglarzy, a także astrologów i tych którzy swoją przyszłość upatrywali w gwiazdach. Wierzono w jego mroczne i magiczne moce.  Nie inaczej jest dzisiaj, bowiem wiele osób nadal swój tryb pracy i życia podporządkowuje poszczególnym fazom Księżyca.

Jak fotografować księżyc?

Ten jedyny ziemski satelita najbardziej zachwyca nas podczas pełni. Jednak, o ile Księżyc jest doskonale widoczny na niebie gołym okiem, to trudno uchwycić jego niesamowite piękno za pomocą aparatu znajdującego się w zwykłym smartfonie. Pasjonaci fotografii z pewnością mają odpowiednie obiektyw, a także statywy, które umożliwiają wykonanie wysokiej jakości zdjęć księżyca w pełni i w poszczególnych jego fazach oraz rozgwieżdżonego nieba. Aby Księżyc i gwiazdy były widoczne, warto wybrać się poza miasto, aby światła miasta nie utrudniały nam wykonanie zdjęć. Noc pełni, nie jest najlepszym czasem na sfotografowanie Luny, gdyż podczas pełni, Słońce świeci wprost na tarczę Księżyca i odbija on płaskie światło w stronę obiektywu. Najlepiej wybrać się w noc przed lub po pełni księżyca. Księżyc należy fotografować, gdy znajduje się 30 lub maksymalnie 45 stopni nad horyzontem. Warto zaznaczyć, że wschodzi on bardzo szybko i sprzęt trzeba ustawić odpowiednio wcześnie. W różnych porach roku wygląda on inaczej np. przyjmuje różne kolory, wielkość, wschodzi i zachodzi o różnych porach i godzinach. Chcąc zrobić doskonałej jakości zdjęcia nocnego nieba lub nacieszyć oczy jego niesamowitym widokiem, można skorzystać z mobilnych aplikacji i stron internetowych, z których dowiemy się więcej o poszczególnych fazach księżyca i zjawiskach astronomicznych.

księżyc na niebie na tle miasta

Pełnia a bezsenność

Uważa się, że podczas pełni mamy problemy z zasypianiem. I chociaż bezsenność podczas pełni nie ma naukowego potwierdzenia, to wiele osób w tym czasie nie może spać. Dlatego taki brak snu w trakcie pełni księżyca lub innych jego faz, warto wykorzystać na obserwację nocnego nieba.  Księżyc w pełni wygląda zachwycająco zarówno nad morzem, jak i w górach. Wprowadza romantyczny nastrój w miejskim parku, na leśnej polanie, bezkresnej łące, jak i na egzotycznej wyspie. Będąc w podróży, warto jak najczęściej spoglądać w niebo i podziwiać położenie ziemskiego satelity w jego poszczególnych fazach, szczególnie jeśli niebo nie jest zachmurzone. W różnych miejscach na świecie księżyc na nocnym niebie wygląda inaczej. Przebywając w dalekiej podróży, związanej ze zmianą czasu możemy doświadczyć problemów ze zasypianiem. W takich przypadkach pomiędzy pełnią a bezsennością lub innymi fazami księżyca a snem nie ma powiązania i trzeba zadbać o odpowiednią higienę snu.

Pełnia księżyca a sen – więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: https://burbonik.pl/2020/12/04/fazy-ksiezyca-pelnia-bezsennosc-jakosc-snu/. A „nocnych Marków” zachęcamy do obserwacji nieba.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading