Bagienny krajobraz Poleskiego Parku Narodowego to wymarzone miejsce dla miłośników dzikiej przyrody. Piękny choć mało popularny zakątek Polski jest idealnym miejscem do długich wędrówek pełnych niezwykłych odkryć.
Kładką po parku
Znajdujący się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim Poleski Park Narodowy nazywany jest polską miniaturą tundry i lasotundry. Jego krajobraz tworzą niewielkie lasy, bagna i torfowiska rozwijające się na zarastających zbiornikach wodnych. Okoliczne jeziora: Moszne, Karaśne, Długie i Łukie porasta kożuch mchów i krzewinek, a pod niewielką warstwą wody znajduje się gruba na kilkanaście metrów warstwa mułu. Zwiedzanie parku umożliwiają wyznaczone szlaki, które częściowo prowadzą przez drewniane kładki. Warto odwiedzić także Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w miejscowości Załucze Stare, gdzie oprócz eksponatów przyrodniczych będziemy mogli poznać życie poleskiej wsi.
Tajemnice poleskiego parku
Jedną z największych atrakcji parku są żółwie błotne, które na Polesie mają jedno z największych stanowisk w Europie. Choć te niezwykle rzadkie zwierzęta są bardzo płochliwe, można je obaczyć w stawie hodowlanym na tyłach muzeum. W parku można także spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków, takich jak: wodniczka czy błotniak popielaty oraz ciekawe rośliny: mięsożerne rosiczki, pływacze i aldrowandy, pływające po powierzchni wody i zastawiające pułapki na rozwielitki i larwy komarów. Na uwagę turystów zasługuje także dawna architektura Polesia oraz tutejsze obiekty historyczne, jak choćby skrywający ludzkie kości kurhan sprzed 3,5 tys. lat.
Zdjęcie główne: www.youtube.com
You must be logged in to post a comment.