Pogoda na Euro 2012. Jak skutecznie informować kibiców o pogodowych anomaliach?

UEFA Euro 2012Na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej przygotowują się nie tylko piłkarze, fani futbolu i władze miast w których powstają nowe stadiony. Gorączka opanowała także meteorologów.
Tysiącom ludzi, którzy przybędą do Polski, trzeba przecież zapewnić maksimum bezpieczeństwa, także ze strony pogody.

Euro 2012 będzie rozgrywane w środku lata, gdy nad naszymi głowami często przechodzą chmury burzowe, niosące ulewne deszcze, gradobicia i wichury.

Dlatego też niezwykle ważne jest stworzenie systemu wczesnego ostrzegania, dzięki któremu o groźnych nawałnicach dowiemy się zanim one nastąpią.

Pierwszy krok ku temu poczyniły służby meteorologiczne na Ukrainie. Dyrektor Centrum Hydrometeorologicznego poinformował na konferencji prasowej, że UEFA zobowiązało się do informowania organizatorów i wszystkich fanów o zagrożeniach pogodowych.

Dlatego też ukraińscy meteorolodzy wraz ze swoimi kolegami z Polski, przygotują projekt systemu wczesnego ostrzegania.

Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej fazie dojdzie do spotkania przedstawicieli ukraińskiego Centrum Hydrometeorologicznego i polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, celem ustalenia, jak taki system ma funkcjonować i co będzie się na niego składać.

W drugiej fazie zostaną wdrożone wszystkie ustalenia, a więc przede wszystkim rozbudowa sieci stacji meteorologicznych, tak aby stale monitorowane były nie tylko miasta organizujące poszczególne mecze, ale również miejsca, gdzie znajdują się stadiony.

Z całą pewnością głównym urządzeniem będzie radar meteorologiczny, który poinformuje o zbliżających się intensywnych opadach deszczu, natomiast system detekcji wyładowań elektrycznych ostrzeże przed burzami.

Fani, którzy przybędą na mistrzostwa, będą bardzo dobrze poinformowani o spodziewanej pogodzie, za pomocą ekranów znajdujących się w rejonie stadionów, na stronach internetowych, w prasie, telewizji i poprzez informacje tekstowe w sieciach komórkowych.

Podobne systemy całodobowego monitoringu pogody uruchamiane były także podczas ostatnich ważnych wydarzeń sportowych. W kanadyjskim Vancouver system ostrzegał przed śnieżycami i mgłami podczas zimowej Olimpiady, zaś w RPA przed spadkami temperatury podczas Mundialu.

Prócz kibiców ważne jest również zapewnienie bezpieczeństwa samym zawodnikom, tak aby nie zdarzyła się podobna sytuacja, jaka miała miejsce w Afryce.

 

Źródło: TwojaPogoda.pl

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading