Zwiedzając Górny Śląsk nie sposób ominąć Tarnowskie Góry i ich atrakcje, takie jak znajdująca się w sercu Parku Repeckiego Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra. Zwiedzanie podziemnych tras może nie tylko wiele nauczyć, ale także dostarczyć silnych wrażeń.
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia odwadniająca, pierwotnie należąca do kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk w rejonie Tarnowskich Gór, zbudowana została w latach 1821-1834. Turystom udostępniona jest od 1957 roku i należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łódką ponad półkilometrowego odcinka sztolni. Przewodnik, który pomaga przeprawić się od jednego szybu do drugiego, okrasza przeprawę górniczymi opowieściami. Od pewnego czasu w sztolni rezyduje spora grupa nietoperzy, które w tym nieco mrocznym wnętrzu potrafią dostarczyć emocji osobom o słabszych nerwach.
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Kopalnia srebra, choć obecnie służąca jedynie jako atrakcja turystyczna, dziś jest nadal cennym obiektem. Dzięki zrekonstruowanym wyrobiskom z XVII i XIX wieku, można się w niej dowiedzieć jak w dawnych czasach wyglądało wydobycie kruszcu. Zwiedzanie podziemnych tras wraz z przewodnikiem odbywa się 40 m pod powierzchnią ziemi i trwa ok. 90 minut. Po wędrówce skalistymi korytarzami można zwiedzić znajdujące się na powierzchni Multimedialne Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych.
Podziemną wędrówkę warto zakończyć ciepłym posiłkiem w znajdującej się na terenie obiektu restauracji. Temperatura panująca w sztolni i kopalni to ok. 10ºC, dlatego zanim udamy się na zwiedzanie, koniecznie zaopatrzmy się w ciepłe ubranie.
Zdjęcie główne: www.panoramio.com
You must be logged in to post a comment.