Epidemia koronawirusa zmieniła wiele w naszym życiu, dotyczy to praktycznie wszystkich jego obszarów. Łatwość z jaką się rozprzestrzenia, szczególnie w przestrzeni publicznej, sprawiła, że ograniczenia dotknęły także szeroko rozumianego podróżowania – od wyjazdów służbowych i rodzinnych, po turystykę. Podróżowanie w czasach koronawirusa jest wyzwaniem także ze względu na bezobjawowy przebieg lub etap choroby, w czasie którego wirus może przenosić się na inne osoby. Również na współpasażerów w pociągu, samolocie czy autobusie.
Zanim zaplanujesz się na podróż
Nie bez powodu hasłem wielu kampanii w czasie pandemii jest zdanie „Zostań w domu”. Tak naprawdę to najskuteczniejsza metoda na unikanie lub ograniczenie ekspozycji na wirus SARS Cov 2. Dlatego, zanim zaczniemy planować szczegóły podróży, warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście musimy i możemy sobie na to pozwolić.
Zgodnie z zaleceniami CDC (Centrum Prewencji i Zapobiegania Chorobom) należy odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy ktoś z Twojego gospodarstwa domowego jest w grupie wyższego ryzyka zachorowania na COVID-19?
- Czy ilość przypadków zakażeń w miejscu, w którym przebywasz lub w miejscu, do którego zmierzasz, jest wysoka lub dynamicznie rośnie. A może szpitale w tym miejscu są przepełnione?
- Czy Twoja podróż obejmuje przemieszczanie się środkami transportu, w których trudno jest utrzymać 2 metry odstępu innych osób?
Jeśli odpowiesz na choć jedno pytanie twierdząco lepiej odłożyć plany wyjazdowe, oczywiście w miarę możliwości – czasem podróż jest koniecznością zawodową, zdrowotną, rodzinną itp.
Przed podróżą
W wielu przypadkach, przez wyruszeniem w podróż w czasach koronawirusa, nieodzowne będzie wykonanie testu na COVID-19. Szczególnie, jeśli plany dotyczą wyjazdów zagranicznych. Bardzo istotne jest zapoznanie się zarówno z wytycznymi i przepisami obowiązującymi w docelowym miejscu podróży, jak również z zaleceniami przewoźnika czy linii lotniczych. Ważna jest także wiedza na temat kwarantanny po przyjeździe dla podróżnych, ponieważ wymogi mogą różnić się od siebie w zależności od miejsca docelowego.
Przepisy mogą także precyzować termin wykonania testu przed zaplanowaną podróżą, tak aby zachował on swoją ważność przed wejściem na pokład samolotu lub dotarciem do celu. Planując wyjazd trzeba trzymać rękę na pulsie, ponieważ sytuacja związana z pandemią i przepisami zmienia się bardzo dynamicznie. Należy zatem na bieżąco śledzić oficjalne źródła informacji.
Kolejny istotny element przygotowań to sprawdzenie ubezpieczenia. Pandemia koronawirusa ma wpływ również na warunki związane z ubezpieczeniem medycznym. Należy zweryfikować ustalenia dotyczące np. leczenia COVID – 19 poza granicami kraju. Osoby, które leczą się na jakieś schorzenia powinny zabrać ze sobą dokumentację medyczną.
Nie zapominajmy również o tym, że najprawdopodobniej czeka nas test albo kwarantanna po powrocie z podróży, co warto uwzględnić w planach zawodowych i prywatnych. Dobrowolna izolacja albo ograniczanie kontaktów po przyjeździe będzie zawsze bezpiecznym wariantem, ze względu na okres inkubacji wirusa po ewentualnym zakażeniu.
Podróż w dobie koronawirusa – środki transportu
Praktycznie wszystkie miejsca związane z podróżowaniem są potencjalnym zagrożeniem. Dworce, lotniska, samolot, pociąg czy autokar mogą być pełne innych pasażerów. Są to często przestrzenie zamknięte (środki komunikacji i transportu). Trudno tam utrzymać zalecany 2-metrowy dystans społeczny, dodatkowym zagrożeniem są zamknięte obiegi powietrza (wentylacja, klimatyzacja lub jej brak), a także kontakt z dotykanymi powierzchniami.
Podróżując samolotem należy bezwzględnie stosować się do poleceń załogi. Standardowo zachowuje się tu bezpieczny odstęp pomiędzy pasażerami. Zaleca się częste dezynfekowanie rąk, stosowanie maseczek. Podobne procedury obowiązują w trakcie podróży pociągiem czy autokarem. Pamiętajmy – gorsze samopoczucie, niepokojące objawy trzeba zgłosić obsłudze.
Samochód najbezpieczniejszy środek transportu
Na pewno jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne w czasie koronawirusa. Szczególnie jeśli podróżuje się samemu albo w towarzystwie osób zweryfikowanych testem lub domowników. Nawet jadąc samochodem trzeba zachować ostrożność na stacji benzynowej, parkingu, punktach kontrolnych / opłat oraz innych miejscach przystanku. Dezynfekcja rąk i dystans społeczny obowiązują zawsze. Należy także sprawdzić przed wyjazdem aktualne warunki tranzytu i możliwości przekraczania granicy w docelowym kraju.
Koronawirus – środki i zachowania niezbędne w czasie podróży
Przed podróżą w czasie pandemii koronawirusa należy zadbać o ważne i potrzebne środki oraz akcesoria. Na tej liście koniecznie muszą znaleźć się:
- maseczki (jednorazowe, z filtrem, z tkaniny itp.),
- żel, płyn lub chusteczki antybakteryjne, dezynfekujące,
- rękawiczki jednorazowe,
- termometr, leki przeciwgorączkowe, niezbędne dokumenty medyczne.
Zachowujemy także środki ostrożności, takie jak częste mycie / dezynfekowanie rąk, unikanie kontaktu z powierzchniami (poręcze, klamki, przyciski) oraz dotykania twarzy, nosa i oczu. Przestrzeganie zasad obejmuje nie tylko podróż, ale także miejsca takie jak hotel, pensjonat czy dostępne atrakcje turystyczne.
Na miejscu warto zachować zdrowy rozsądek, unikać zatłoczonych miejsc, szlaków, obiektów czy sklepów. Ostrożność i używanie maseczek oraz środków dezynfekujących są szczególnie istotne w częściach wspólnych np. w recepcji, na korytarzu hotelu.
Podróż w czasie koronawirusa niesie ze sobą większe ryzyko zakażenia, bywa również stresem i wyzwaniem organizacyjnym. Należy przemyśleć jej zasadność oraz starannie przygotować się, jeśli jest konieczna.
You must be logged in to post a comment.