Plecak turystyczny – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Dobry plecak turystyczny może sprawić, że zamiast ocierać pot z czoła z powodu przenoszonych kilogramów, można będzie rozkoszować się pieszą wędrówką albo rowerowym rajdem. To możliwe pod warunkiem, że plecak będzie dobrze dobrany.

Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego jest bardzo ważny. Od tego, czy będzie dobrze dopasowany do noszącej go osoby oraz przeznaczenia, zależy jakość, komfort, a nawet bezpieczeństwo podczas wyprawy. Oferta plecaków dla turystów jest dziś bardzo szeroka, dlatego przy zakupie warto skupić się na najważniejszych parametrach.

Budowa
Plecak składa się z komór, które w niektórych przypadkach są od siebie całkowicie oddzielone, dzięki temu można uniknąć wymieszania ekwipunku. Kieszenie zwiększają pojemność plecaka oraz zapewniają szybki dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Niektóre modele plecaków dają możliwość odpięcia niepotrzebnych kieszeni.

Z kolei komin i klapa znajdujące się w górnej części, chronią bagaż przed wodą. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy materiał w tym miejscu jest wodoszczelny i dokładnie przylega.

Pojemność
To, ile plecak mieści zależy nie tylko od jego wielkości, ale także kieszeni bocznych. Zdarza się, że pojemność plecaka jest podana nieprecyzyjnie, dlatego jeśli to możliwe plecak najlepiej wziąć do rąk i ocenić go „wizualnie”.

Materiał
Plecaki turystyczne wykonuje się z poliestrów, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV i wilgocią oraz bardzo trwałych polamidów. Materiał może być dodatkowo pokryty warstwą teflonu lub poliuretanu, które dodatkowo zabezpieczają przed wodą.

System nośny
Pas biodrowy, stelaż i szelki to system, który pomaga dopasować plecak do sylwetki i równomiernie rozłożyć ciężar. System nośny plecaka można sprawdzić w prosty sposób – wystarczy go obciążyć, a następnie założyć na plecy i wyregulować. Plecak nie powinien uwierać, musi też pasować do wzrostu i budowy ciała, mówiąc krótko – powinien być wygodny.

W zależności od tego, gdzie i na jak długo się wybieramy oraz jakim środkiem lokomocji będziemy podróżować, istotne będą bardziej szczegółowe kwestie, np. budowa stelaża, dodatkowy pas piersiowy. Warto też pamiętać, że dodatkowo do plecaka turystycznego można dokupić praktyczne akcesoria, np. pokrowiec przeciwdeszczowy czy pojemnik na napoje z rurką.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading