Piękne polskie rezydencje magnackie, które warto zobaczyć

W polskich dziejach było wiele możnych magnackich rodów, które wznosiły bogate rezydencje budzące podziw także wśród zagranicznych gości. Dziś choć wiele z nich już nie istnieje lub całkowicie straciło dawny blask, nadal są miejsca, które zachwycają artystyczną klasą i są otwarte dla turystów. Oto niektóre nich.

Zwiedzanie rezydencji możnowładców to nie tylko okazja do wypoczynku w pięknym otoczeniu, ale także poznania historii, czasem bardzo zabawnych innym razem mrożących krew w żyłach… Gdzie koniecznie warto się udać, aby doświadczyć niezwykłych widoków i na chwilę przenieść się odległe czasy?

fot. wpalacu.pl

Pałac Mierzęcin – budowla w stylu neogotyku angielskiego przez lata popadało w ruinie, ale dzięki nowym właścicielom znów zachwyca pięknem architektury i wnętrz oraz dużym romantycznym parkiem.

fot. zamki.res.pl

Dwór w Olszanicy – ten pięknie usytuowany obiekt początkowo pełnił funkcje obronne, z czasem został przebudowany w stylu neogotyku, co nadało mu baśniowy i malowniczy wygląd.

fot. polskiemuzy.pl

Pałac Raczyńskich w Rogalinie – to miejsce ma bardzo ciekawą i bogatą historię, a do tego jest uznawane za jedno z najbardziej udanych połączeń architektury i krajobrazu. W pałacu bywało wielu słynnych gości, a dziś jego sielankowa atmosfera przyciąga rzesze turystów.

fot. lubelskie.regiopedia.pl

Pałac Zamoyskich w Kozłówce – rezydencja jednego z najbardziej znamienitych polskich rodów magnackich imponuje przepychem i bogactwem wystroju, jednak jej wyjątkowość polega przede wszystkim na autentyczności. To jedyna polska rezydencja, która wraz z wyposażeniem przetrwała zawieruchy naszej trudnej historii. Jeśli marzy wam się podróż w czasie, właśnie Kozłówka będzie idealnym miejscem.

Zdjęcie główne: www.turystyczna.lodz.pl