Park Narodowy Bory Tucholskie

Urokliwe jeziora, intensywna zieleń lasu i obecność dostojnego głuszca – z tego słynie jeden z najchętniej odwiedzanych parków narodowych na Pomorzu. Jeśli szukacie miejsca na rodzinną wycieczkę albo weekendowy odpoczynek na łonie przyrody, Bory Tucholskie będą idealnym miejscem.

Królestwo roślin i zwierząt

bory tucholskie
fot. borytucholskie24.com.pl

Choć Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, założony w 1996 roku park narodowy zalicza się do najmniejszych – jego powierzchnia wynosi 4 789,3 ha. Największą zaletą tego miejsca nie jest jednak wielkość obszaru, ale bogactwo flory i fauny. Ciekawa sieć hydrograficzna, przepiękne jeziora, gęste bory sosnowe i teren polodowcowy tworzą malowniczy i niezwykle różnorodny krajobraz. Na szczególną uwagę zasługuje bogaty świat mchów i porostów oraz unikalne w skali całego kraju gatunki roślin. Ciekawostką mogą być choćby występujące w parku owadożerne rosiczki. Bory Tucholskie to także bogactwo fauny. Żuraw, głuszec, dzięcioł duży, bielik, czy dudek to tylko niektóre z ptaków, które spotkamy w parku. Stali mieszkańcy Borów Tucholskich to również nietoperze, jelenie, sarny, dziki, bobry, borsuki i wydry i lisy.

Ciekawe miejsca

bory tucholskie
fot. podroze.pl

W ostatnim czasie nieźle rozwinęła się oferta turystyczna okolic Borów Tucholskich. Do wyboru mamy zwłaszcza dużo ośrodków agroturystycznych, które są dobrą bazą do zwiedzania okolicznych atrakcji, takich jak: najdłuższy w Polsce akwedukt w Fojutowie, rezerwaty przyrody Bagno Grzybna i Cisy Staropolskie, Kręg Kamienne w Odrach. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także spływy kajakowe na rzece Brda, która idealnie nadaje się do spływów rodzinnych. Na terenie parku organizowane są także ciekawe warsztaty i konkursy dla najmłodszych.

Zdjęcie główne: www.turystyka.org.pl