Park Mużakowski – sztuka i natura w angielskim stylu

Malownicze, swobodne i bardzo romantyczne – takie są parki angielskie, których w Polsce nie brakuje. Największy z nich to Park Mużakowski, zabytkowe założenie parkowe na pograniczu polsko-niemieckim.

W klimacie Jane Austen
W historii ogrodnictwa styl angielski był chyba najbardziej romantyczny i nastrojowy. Parki przypominające czasy Jane Austen, robiły prawdziwą furorę od XVIII wieku, ale w dzisiejszych także przyciągają mnóstwo osób. Swobodny, sentymentalny klimat w tego typu ogrodach sprzyja wypoczynkowi, a inspirowane stylem starożytnym i gotyckim świątynie, mosty, sztuczne ruiny i obeliski pozwalają spacerowiczom zagubić się w odległych czasach.

Największy i najcenniejszy
Ogrody angielskie były popularne także na ziemiach polskich, a wiele z nich, w tym najpopularniejszy w Nieborowie, to cenna atrakcja turystyczna. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Park Mużakowski – największy tego typu park w Polsce i Niemczech. Powstał w I poł. XIX wieku i został założony przez pruskiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Ten rozległy angielski ogród zaliczany jest do największych i najlepszych tego typu osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Naturalistyczny park po stronie polskiej zajmuje 500 ha, a z częścią niemiecką, gdzie znajdują się zabytkowe zabudowania, łączą go dwa przepiękne mosty. Z pewnością powinien zobaczyć go każdy, kto ma ochotę choć na chwilę przenieść się do tajemniczego i nostalgicznego świata epoki romantyzmu, a przy okazji wypocząć na łonie wspaniale zagospodarowanej przyrody.

fot. park-muzakowski.pl

 

Zdjęcie główne: www. park-muzakowski.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading