Park Etnograficzny w Sanoku

Relaks na łonie natury czy lekcja historii? Spędzając czas w Parku Etnograficznym można połączyć przyjemne z pożytecznym, a do tego smacznie zjeść.

Skansen z pogranicza

Park etnograficzny
fot. turystyka.interia.pl

Chyba każdy z nas od czasu do czasu chciałby przenieść się do sielskiej, malowniczo położnej krainy, gdzie życie płynie wolniej. Pewnie dlatego Park Etnograficzny w Sanoku jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na Podkarpaciu. Każdego roku skansen odwiedza tysiące gości z najodleglejszych zakątków Polski, ale także zza granicy. Choć tego typu obiektów w Polsce nie brakuje, skansen w Sanoku jest wyjątkowy. Na 38 ha można obejrzeć ekspozycje prezentujące kulturę pogranicza polsko – ukraińskiego, a więc obszar o bardzo bogatej historii i tradycji, której w znacznej mierze nie możemy już zobaczyć nigdzie indziej.

Pięknie i pysznie

Park etnograficzny
fot. funduszeuropejskie.2007-2013.gov.pl

Park podzielony jest na sektory ekspozycyjne ukazujące poszczególne grupy etnograficzne, które niegdyś zamieszkiwały wschodnią część polskich Karpat. Łemkowie, Bojkowie, Dolinianie i Podgórzanie wytworzyli na tym obszarze bardzo ciekawą kulturę, której ślady: chałupy, zagrody, cerkwie i wiele innych, możemy podziwiać w skansenie. Park w Sanoku może stanowić nie tylko żywą lekcję historii, ale jest także miejscem, które doskonale nadaje się do całodziennego wypoczynku na łonie natury. Sielski nastrój i urokliwe widoki z całą pewnością sprzyjają odcięciu się od świata, a pyszne tradycyjne dania w „Gospodzie pod Białą Górą” znajdującej się w XVII-wiecznym spichlerzu, zaspokoją wszystkich miłośników specjałów tego regionu.

Zdjęcie główne: www.sanok.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading