Osteoporoza? Ten problem mnie nie dotyczy – tak myślą tysiące kobiet na całym świecie. Tymczasem, jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, na tę poważną chorobę kości cierpi już co trzecia kobieta. Co warto wiedzieć o jej profilaktyce i leczeniu?
Co to jest osteoporoza
„Cichy zjadacz kości”, „łamacz”, „złodziej kości” – to określenia osteoporozy, które najwymowniej ukazują, na czym polega ta groźna choroba. Mówiąc ściślej, osteoporoza to postępujący zanik masy kostnej i osłabianie jej struktury, w wyniku którego nawet niewielki upadek powoduje poważne złamania kości. Co więcej, w zaawansowanym stadium choroby, kości są tak kruche, że do złamania może dojść nawet podczas snu. Złamania osteoporotyczne powodują bardzo silny ból i poważne ograniczenia w poruszaniu się, jednak nie to jest w tej chorobie najgroźniejsze. O wiele poważniejszym zagrożeniem od dolegliwości bólowych, jest ryzyko zaniku mięśni, zatorów płucnych, czy wystąpienia niedowładu kończyn. Osoba cierpiąca na osteoporozę z czasem wymaga stałej opieki innych osób, a jej codzienne funkcjonowanie, z racji ryzyka urazu, staje się mocno ograniczone. Jest to częsty powód pogorszenia nastroju i depresji wśród chorych.
Cicha epidemia
Należy dodać, że lekarze coraz częściej mówią o epidemii osteoporozy wśród osób po 50. roku życia. Największym zagrożeniem jest dla osób starszych, zwłaszcza kobiet. To poważna choroba, która, obok nowotworów i chorób serca, odpowiada za śmierć coraz większej liczby Polaków. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie osteoporoza. O chorobie dowiadują się najczęściej po pierwszych złamaniach, kiedy okazuje się, że znacznie wcześniej należało zadbać o odpowiednią profilaktykę.
Profilaktyka osteoporozy
O profilaktyce osteoporozy powinni pomyśleć już osoby powyżej 30. roku życia. Już w tym wieku rozpoczyna proces stopniowego zanikania tkanki kostnej. Aby zapobiec temu zjawisku, należy skupić się na czterech najważniejszych sprawach: aktywności fizycznej, diecie bogatej w wapń i witaminę D3, zrezygnowaniu z picia alkoholu i palenia tytoniu oraz utrzymywaniu właściwej masy ciała. Mówiąc inaczej, najskuteczniejsza profilaktyka osteoporozy polega na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, a w razie potrzeby suplementacji diety lekami bez recepty, zawierającym odpowiednio wysokie dawki wapnia, np. Calperos.
Więcej o profilaktyce i leczeniu osteoporozy tutaj: https://zwierciadlo.pl/zdrowie/osteoporoza-po-50-roku-zycia-profilaktyka-i-leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
You must be logged in to post a comment.