Orient na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie większości z nas kojarzy się z renesansowymi krużgankami i królewskimi komnatami, warto jednak wiedzieć, że posiada także liczną kolekcję przepięknych zabytkowych tkanin, składającą się z około 730 eksponatów. Jedną z ekspozycji, w której skład wchodzą zabytkowe tkaniny jest Sztuka Wschodu.

Orient na Wawelu

Zdobyczne skarby

Orientalne tkaniny zaczął zbierać już król Zygmunt August, a następnie władcy z dynastii Wazów, jednak największą ich ilość zdobył Jan III Sobieski po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683r. Wśród zgromadzonych na Wawelu tkanin największe wrażenie robią orientalne namioty. Wawelska kolekcja namiotów jest największa w Europie, a jej najcenniejszym dziełem jeden z największych zachowanych na świecie tzw. namiot niebieski, zdobyty pod Wiedniem przez króla Sobieskiego. Owalny, dwumasztowy namiot niebieski składa się z dwóch ścian 3,6 m i długości ok. 17 m. oraz dwuspadowego dachu. Obwód całości wynosi prawie 35 m. Jego niebiesko-zielona kolorystyka jest wyjątkowa, gdyż zazwyczaj podobne dzieła wykonywano w czerwonych barwach. Ściany namiotu szczelnie pokryte są dekoracją architektoniczną w formie arkad wspartych na smukłych kolumnach. Zdobienia naszywane są z wycinków płótna, jedwabiu, atłasu, złoconej i srebrzonej skóry. Naśladują one wnętrza pałaców i meczetów tureckich.

Oreint na Wawelu

W orientalnych zbiorach Wawelu, oprócz namiotów, można zobaczyć również cenny kobierzec perski, tureckie chorągwie oraz kolekcję kobierców i makat tureckich, perskich i kaukaskich.

źródło zdjęcia: www.fakty.interia.pl