Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Zima rzadko bywa łaskawa dla miłośników patrzenia w gwiazdy. Kiedy niebo jest zachmurzone, a mroźna temperatura nie sprzyja nocnym obserwacjom, warto wybrać się do planetarium. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to miejsce, w którym gwiazdom możemy przyjrzeć się z bliska niezależnie od pory roku.

Planetarium pełne gwiazd

planetarium
fot. firmy.net

Olsztyn to nie tylko najważniejsze miasto polskiej Krainy Tysiąca Jezior, ale także miejsce słynące z wielu ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które powstało na cześć Mikołaja Kopernika. Główną działalnością tego miejsca są ciekawe programy astronomiczne. W Planetarium możemy obejrzeć niebo pełne gwiazd, najciekawsze zjawiska astronomiczne oraz efekty lotów kosmicznych.

Obserwatorium w wieży

planetarium
fot. mojemazury.pl

Obserwatorium Astronomiczne znajduje się pod innym adresem. Zostało ulokowane w dawnej wieży ciśnień na najwyższym wzniesieniu Olsztyna – Wzgórzu  św. Andrzeja. Pokazy nieba w Obserwatorium są organizowane przy bezchmurnym niebie, jednak na dobrą pogodę warto zaczekać. Przez teleskop można zobaczyć fascynujące kratery i góry na księżycu, mgławice, galaktyki i gromady gwiazd, a w dzień przez lunety plamy na słońcu. Dla najmłodszych obserwacja kosmosu będzie wielką frajdą i świetnym uzupełnieniem wiedzy szkolnej. Oprócz zjawisk astronomicznym z tarasu Obserwatorium można obejrzeć panoramę Olsztyna, a następnie pracownie, w którym zgromadzone są ciekawe instrumenty i urządzenia służące do obserwacji nieba.

Zdjęcie główne: www.visitolsztyn.eu

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading