O dożynkach chmielnych, czyli niemieckim Oktoberfest

Oktoberfest, czyli święto październikowe to dożynki chmielne, organizowane w Bawarii od 1810 roku. Pierwotnie miało ono na celu pozbycie się piwa, pozostałego po mijającym pod koniec września sezonie browarskim.

Historyczne zasady są przestrzegane na Oktoberfest do dziś, jedną z nich jest dopuszczenie do sprzedaży na festynie wyłącznie kilku browarów monachijskiech. Choć święto łączy się ściśle z niemiecką kulturą ludową, od lat przyciąga nie tylko miłośników piwa, ale także turystów z całego świata. Według statystyk każdego roku, na trwające 2 tygodnie święto piwa przybywa średnio 6 milinów osób. Dlaczego Oktoberfest cieszy się tak dużą popularnością?

Z pewnością jest to jedyna taka okazja do biesiadowania przy doskonałym, niemieckim piwie wraz tysiącami innych wielbicielami chmielowego trunku. Cała impreza jest utrzymana w ludowym klimacie. Na Oktoberfest serwuje się tradycyjne bawarskie piwo w specjalnych kuflach, a do tego słynne zakąski. Kolejną zaletą Oktoberfest jest niezwykły luna park z masą karuzel, kolejek i innych obiektów, które dla wielu są główną atrakcją chmielowych dożynek.

W tym roku niemiecki Oktoberfest będzie trwał o 22 września do 7 października. Bilety oraz noclegi można zarezerwować m.in. przez internet na specjalnej stronie poświęconej temu wydarzeniu. Ci którzy nie mogą wybrać się na Oktoberfest do Monachium, mogą mieć namiastkę tego święta w Polsce. W wielu miastach, organizowane są imprezy nawiązujące do imprezy trwającej u naszych zachodnich sąsiadów. Jednym z nich jest kiermasz dożynkowy i „Mały Oktoberfest” w Łomnicy, gdzie oprócz piw regionalnych można próbować produktów kulinarnych z Dolnego Śląska i wszystkich regionów Polski.