Nowe Miasto w Warszawie – ukryta perełka stolicy

Choć to właśnie Plac Zamkowy z dawną królewską siedzibą i Kolumną Zygmunta są wizytówką stolicy, dla jej mieszkańców i trafiających przypadkiem turystów to właśnie Nowe Miasto jest ulubionym miejscem spacerów i spotkań. Rynek nowomiejski urzeka niezwykłym urokiem i kameralną atmosferą, a jego historia jest nie mniej ciekawa niż bardziej popularnych części starówki.

Stolica dla nowych przybyszów
Wędrując warszawskim Starym Miastem w kierunku północnym, po przejściu przez Barbakan, można trafić w nieco mniej znanym zakątek tej części miasta. Tuż za skromnymi kamienicami i dwoma zabytkowymi kościołami docieramy do Rynku Nowego Miasta – centrum założonej w XV w. „Nowej Warszawy”. Lokacja nowego osiedla stała się konieczna z powodu dużej liczby napływających osób, które nie mogły się pomieścić w obrębie murów starej Warszawy. Stąd charakter Nowego Miasta – znajduje się nieco na uboczu, jakby schowane przed zwiedzającymi, dzięki czemu jest miejscem o wiele spokojniejszym, idealnym do spędzenia leniwego popołudnia w jednej z licznych knajpek rozsianych wokół rynku.

Zabytkową trasą nad Wisłę
Centrum Nowego Miasta to miejsce urocze. Niewielki rynek jest otoczony prostymi kamienicami z zabytkową dekoracją. Dominuje nad nim harmonijna bryła kościoła pw. św Kazimierza (sakramentek), ufundowanego jako wotum przez Marię Kazimierę po szczęśliwym powrocie męża – Jana Sobieskiego spod Wiednia. Inny, wart odwiedzenia kościół na Nowym Mieście to gotycka świątynia pw. Nawiedzenia NMP z 1411 roku – jeden z najstarszych zabytków Warszawy. Po schodkach tuż obok kościoła można zejść nad Wisłę. Tu znajduje się jeden z pierwszych w Polsce multimedialny Park Fontann, stąd jest też niedaleko do promu wodnego, którym można się przeprawić na drugą stronę Wisły i wyruszyć na zwiedzanie innej ciekawej części miasta – Starej Pragi.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading