Choć w ostatnich latach Sandomierz stał się sławny głównie za sprawą serialu o księdzu-detektywie, przez wieki był jednym z najświetniejszych i najpiękniejszych polskich miast. Do dziś nie stracił nic ze swej urody, a do tego można w nim obejrzeć bardzo wartościowe i zaskakujące pamiątki przeszłości.
Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego
Ziemie sandomierskie skrywają prawdziwy skarb. Krzemień pasiasty, nazywany „kamieniem optymizmu”, to najprzedniejsza odmiana krzemienia, która odznacza się wspaniałymi barwami i niezwykłą strukturą. Ten piękny i szlachetny kamień jest wysoko ceniony i stanowi rozpoznawalną wizytówkę Polski w światowych kręgach złotnictwa i jubilerstwa.
Zbiory Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu
Bardzo wartościowe obiekty można obejrzeć z zbiorach muzeum diecezjalnego, ulokowanego w Domu Jana Długosza. Obraz jednego z najsłynniejszych malarzy epoki renesansu Łukasza Cranacha starszego, cenne rzeźby, sprzęty liturgiczne i wreszcie skórkowe rękawiczki królowej Jadwigi. Jak mówi tradycja, królowa podarowała je jednemu z chłopów w nagrodzie za okazaną pomoc, gdy królewska karoca zboczyła z głównego gościńca.
Kontrowersyjny obraz
W sandomierskiej katedrze znajduje się wiele obiektów godnych podziwu i cenionych przez znawców historii sztuki, jednak malowidłem, które budzi największe emocje jest obraz ukazujący scenę rzekomego mordu rytualnego dokonywanego przez Żydów. Obecnie nie można go fotografować, a część duchowieństwa jest zdania, że powinien być opatrzony napisem wyjaśniającym, że nie stanowi aktu oskarżenia, a jedynie wyraz skruchy chrześcijan.
You must be logged in to post a comment.