Niesamowite rzeźby Wita Stwosza

Kraków to miasto, w którym niezwykłe i budzące podziw zabytki spotykamy na każdym kroku, niektóre z nich warto jednak zobaczyć w pierwszej kolejności. Do takich z pewnością należy ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim.

Ołtarz Wita Stwosza to ewenement na skalę europejską i obowiązkowy punkt programu dla wszystkich turystów zwiedzających Kraków. Co właściwie sprawia, że jest tak cenny?

Ołtarz Wita Stwosza

Tajemniczy mistrz
Nie jest jasne, kto i dlaczego zdecydował o powierzeniu prac nad nowym ołtarzem mało znanemu artyście z Norymbergi. Żadna z jego wcześniejszych prac nie dorównuje rangą dziełu, które wykonał w kościele Mariackim. W 1477 r. Wit Stwosz przenosi się z rodziną do Krakowa, a gotowe plany ołtarza i kosztorys, musiały być na tyle korzystne, że artyście opłacało się porzucić swoją ojczyznę.

Niezwykłe figury
Artysta w Krakowie szybko udowodnił swoje nieprzeciętne możliwości. Ołtarz składa się z ponad dwustu figur wyrzeźbionych z litych kloców lipowych, a każda z wyrzeźbionych postaci zdradza wybitne zdolności obserwacyjne rzeźbiarza. Figury mają pełne wyrazu i charakterystyczne portretowe oblicze, a ich sylwetki oddane są z niezwykłą dokładnością anatomiczną. Ujęte zostały nie tylko cechy charakteru postaci, ale i ułomności – defekty wyglądu, ślady chorób skórnych, napęczniałe żyły itp. Wyrzeźbieni apostołowie, którzy otrzymali fizjonomię i rysy współczesnych Stwoszowi mieszczan krakowskich są ukazani tak realistycznie, że na podstawie ich wyglądu możemy dowiedzieć na jakie dolegliwości cierpieli pozujący Stwoszowi ludzie.

Te i inne zdumiewające szczegóły mariackiego ołtarza nie tylko budzą podziw dla kunsztu artysty, ale są także świetną lekcją historii. Będąc w Krakowie, warto zarezerwować dla ołtarza Wita Stwosza nieco więcej czasu.

źródło obrazka: www.fotopolska.eu/Danuta B.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading