Nałęczów – uzdrowiskowe miasto Bolesława Prusa

Figurki kaczek w Parku Zdrojowym (fot. własne)Spełniamy swoją obietnicę daną Beacie na naszym Facebookowym koncie i opisujemy jej ukochane miejsce na odpoczynek – Nałęczów. Nałęczów to miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Jego tereny znajdują się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Dawna nazwa Nałęczowa to Nałęczów-Zdrój.
Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.

 

Mikroklimat Nałęczowa

Specyficzny mikroklimat Nałęczowa wytworzył się dzięki naturalnym warunkom klimatycznym. Jego właściwości lecznicze powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca. Wysoką jonizację powietrza wywołują czynniki takie jak: gleby lessowe, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć wąwozów oraz bogata szata roślinna. Wymienione walory zadecydowały o powstaniu jedynego tego typu w Polsce jednoprofilowego uzdrowiska klimatyczno-kardiologicznego.
Najlepsze warunki do lecznictwa klimatycznego panują w miesiącach od maja do września.

Sanatorium Książę Józef nad stawem w Parku Zdrojowym (fot. własne)
Sanatorium Książę Józef nad stawem w Parku Zdrojowym (fot. własne)

 

Nałęczowskie wody mineralne:

Ważny punkt oferty uzdrowiska stanowią źródła wód mineralnych z przewagą wodorowęglanu wapnia i żelaza. Lecznicze właściwości wód i złoża borowin odkryto ok. 1800 r., a po ich analizie chemicznej w 1817 roku potwierdził je prof. Piotr Celiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Budowa geologiczna Płaskowyżu Nałęczowskiego charakteryzuje się dosyć grubą warstwą lessu. Głównym poziom wodonośny występuje w szczelinach węglanowych utworów kredy górnej. Mineralizacja oraz bardzo dobra jakość wody tego poziomu wodonośnego powoduje, że wykorzystuje się ją do produkcji wód mineralnych.

Stare Łazienki w Nałęczowie (fot. własne)
Stare Łazienki w Nałęczowie (fot. własne)

 

Atrakcje turystyczne:

– Park Zdrojowy,
– Stare Łazienki w Parku Zdrojowym,
– Palmiarnia,
– Chata Stefana Żeromskiego, dawna letnia pracownia,
– Budynek Szkoły Rzemiosła Artystycznego

Figurki kaczek w Parku Zdrojowym (fot. własne)
Figurki kaczek w Parku Zdrojowym (fot. własne)

 

Nocleg w Nałęczowie

Nałęczów posiada bardzo bogatą ofertę noclegową. My osobiście polecamy apartamenty w Nałęczowie U Cherubinów!

 

Sławni Bywalcy Nałęczowa:

– Jan Koszczyc Witkiewicz,
– Stanisław Witkiewicz,
– Ewa Szelburg-Zarembina,
– Michał Elwiro Andriolli.
– Zofia Nałkowska,
– Henryk Sienkiewicz,
– Stanisław Przybyszewski,
– Stefan Żeromski,
– Bolesław Prus,

 

Zabytkowe wille:

W pobliżu parku kilkanaście interesujących willi, w stylu szwajcarskim i secesyjnym oraz obiektów w stylu zakopiańskim, m.in. kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Żeromskiego. W Nałęczowie mieszkał Gracjan Chmielewski (1840–17 maja 1930) powstaniec 1863 r., kawaler Orderu Virtuti Militari, polski botanik.

Park Zdrojowy w Nałęczowie (fot. własne)
Park Zdrojowy w Nałęczowie (fot. własne)

 

Szlaki spacerowe i turystyczne, ścieżki rowerowe:

Przez Nałęczów przebiega czerwony znakowany szlak turystyczny „Szlak Wyżynny zachodni” o długości 60,8 km. Prowadzi on dolinami Czechówki, Bystrej i Grodarza oraz wierzchowinami, przecinając Płaskowyż Nałęczowski ze wschodu na zachód. Wokół Nałęczowa wyznaczony jest żółty szlak spacerowy o długości 10 km, wiodący m.in. przez wsie Charz i Cynków. Miasto znajduje się również na trasie samochodowych szlaków tematycznych: Szlaku Zespołów Pałacowo-Parkowych (dł.: 422 km; Lublin, Nałęczów, Kluczkowice, Opole Lubelskie, Puławy, Kozłówka, Lubartów, Kock, Radzyń Podlaski, Jabłoń, Sosnowica, Rejowiec, Wierzchowiska, Lublin) i Szlaku Muzeów Biograficznych Znanych Pisarzy (dł.: 276 km; Lublin, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Wola Okrzejska, Romanów, Biała Podlaska).

Nałęczów leży również na czerwonym Szlaku przez Płaskowyż Nałęczowski o długości 64 kilometrów. Jest to jeden z odcinków powstającego etapami regionalnego szlaku rowerowego na Lubelszczyźnie. Szlak należy do ciekawych, wiedzie on zarówno po obszarach o dynamicznej rzeźbie lessowej, wśród której dominują doliny Ciemięgi i Bystrej, wąwozy i głębocznice, jak i po bezleśnych wierzchowinach stanowiących dobre punkty widokowe.

 

Nałęczowska Kolej Wąskotorowa:

Swoistą atrakcję stanowi także wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa, wpisana na listę zabytków. Trasa tej kolei obejmuje 54 km stalowych wąskotorowych szlaków wiodących przez tereny Płaskowyżu Lubelskiego, doliny rzek Chodelki i Bystrej oraz Powiśla Lubelskiego.

 

Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie

Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie to cykliczna impreza, która z każdym rokiem przyciaga coraz większą rzeszę turystów z całego kraju. Zawody balonowe z 2011 roku zostały opisane przez nas w artykule pt. „Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie 2011

Zawody balonowe w Nałęczowie (fot. własne)
Zawody balonowe w Nałęczowie (fot. własne)

 

Cykliczne imprezy kulturalne:

– W miesiącach wakacyjnych odbywa się festiwal młodych wokalistów operowych „Belcanto”
– Na przełomie czerwca i maja mają miejsce koncerty z serii „Nałęczowskie Divertimento”. Koncerty odbywają się w Pałacu Małachowskich
– W muszli koncertowej pod Domem Kultury często występują zespoły muzyki rozrywkowej i ludowej, m.in. grupa Skaldowie.
– 5 sierpnia 2009 odbył się start V etapu Tour de Pologne 2009.
– 18 września 2008 r. odbył się start V etapu Tour de Pologne 2008.
– We wrześniu odbywają się Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar SPA Nałęczów oraz Balonowe Mistrzostwa Polski
– 23 grudnia przed Pałacem Małachowskich odbywa się Wigilia Nałęczowska, na której gromadzi się cała społeczność, dzieli się opłatkiem i degustuje tradycyjne, wigilijne potrawy.

 

Park Zdrojowy:

 

Źródło: własne / Wikipedia / YouTube

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading