Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część trzecia

Maczuga Herkulaesa (fot. Garnek.pl)Jest to już nasze trzecie spotkanie z najpiękniejszymi miejscami w Polsce. W poprzednich dwóch (część 1 i część 2) zaprezentowaliśmy Wam między innymi takie skarby Polski jak Dolina Pięciu stawów, Bagna Biebrzańskie, Jaskinię Raj czy Klify na wyspie Wolin. Przypominając słowa Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie” zapraszamy do lektury.

 

Maczuga Herkulesa i Dolina Prądnika

Wapienna skała o kształcie maczugi 25-metrowej wysokości, w której zachowały się odciski jurajskich gąbek, wznosi się, jakby na przekór prawom fizyki, na skalnym tarasie nad doliną Prądnika. W dolinie, uważanej za najładniejszą w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały się również jaskinie, w których mieszkali neandertalczycy.

 

Maczuga Herkulaesa (fot. Garnek.pl)
Maczuga Herkulaesa (fot. Garnek.pl)

 

Mierzeja Helska

Liczący 34 km długości i w najwęższym miejscu zaledwie 100 m szerokości pasek lądu w kształcie kosy, osłaniający przed sztormami Zatokę Gdańską, to najmłodsza część naszego wybrzeża. Utworzony z piachu niesionego przez płynący na wschód prąd morski jeszcze na nowożytnych mapach był łańcuchem wysp.

 

Mierzeja Helska (fot. szkolazdrowia.com.pl)
Mierzeja Helska (fot. szkolazdrowia.com.pl)

 

Morskie Oko

Największe i najbardziej magiczne z tatrzańskich jezior, zamknięte jak cenny kamień w pierścieniu okolicznych granitowych wierzchołków – Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny, Mnicha. Ma 35 ha powierzchni, 50,8 m głębokości i przejrzystą jak kryształ wodę. Niegdyś wierzono, że ma podziemne połączenie z morzem.

 

Morskie Oko (fot. zgodzinski.com)
Morskie Oko (fot. zgodzinski.com)

 

Podlaski przełom Bugu

Jedna z największych dzikich rzek europejskich meandruje w szerokiej na 2 – 4 km dolinie wśród łęgów wierzbowych, topolowych i sosnowych lasów. W pobliżu malowniczych miasteczek o dziejach sięgających średniowiecza, Mielnika i Drohiczyna, krawędzie polodowcowej wysoczyzny wznoszą się nad korytem rzeki na wysokość prawie 30 m.

 

Podlaski przełom Bugu (fot. podlaskiprzelombugu.pl)
Podlaski przełom Bugu (fot. podlaskiprzelombugu.pl)

Połoniny Caryńska i Wetlińska

Latem na stokach sąsiadujących ze sobą dwóch słynnych bieszczadzkich połonin kwitnie najpiękniejsza z górskich traw – lilia złotogłów. Jesienią trawy rudzieją, a połoniny przybierają niezwykłą rdzawą barwę. Wetlińska, której grzbiet liczy 10 km długości, należy do największych masywów górskich w Bieszczadach. Caryńska znana jest ze wspaniałych widoków na pasma Wielkiej Rawki, Tarnicy i Halicza.

 

Połonina Wetlińska (fot. Bieszczady.pl)
Połonina Wetlińska (fot. Bieszczady.pl)

 

Żródło: własne / rp.pl

Leave a Comment!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading