Prezentujemy Wam drugą część cyklu „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”. Poprzednim razem, w artykule pt. „Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część pierwsza„, opisaliśmy Bagna Biebrzańskie, Bukowe Berdo w Bieszczadach, Dolinę Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym, Dolinę Nidy oraz Dolinę Pięciu Stawów. Tym razem opiszemy … zresztą sami zobaczcie. Zapraszamy do lektury.
Jaskinia Raj
Niezwykły podziemny świat we wnętrzu wzgórza wśród podkieleckich pól. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów – prawie 200 na metrze kwadratowym – i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce zwykły turysta nie może zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej, w tym np. „stalagmitowych makaronów”, kamiennych „pól ryżowych” i „jaskiniowych pereł”, czyli kulek tzw. luźnych nacieków.
Jezioro Hańcza i Suwalski Park Krajobrazowy
Brzegi najgłębszego (113 m) polskiego jeziora i sąsiadująca z nią dolina Szeszupy z pasmami moren czołowych, wałami ozów, jeziorami wytopiskowymi, polami głazów, borealną fauną i florą to jeden z najmłodszych i najbardziej urozmaiconych krajobrazów w kraju. Ukształtował go lodowiec zaledwie 10 tys. lat temu.
Klify na wyspie Wolin
Najwyższe w kraju wybrzeże klifowe co roku cofa się prawie o metr pod naporem morza. U stóp urwiska spoczywają martwe pnie starych buków, które kiedyś rosły na jego koronie. Z wierzchołka liczącego ponad 90 m wysokości wzgórza Gosań w pobliżu Międzyzdrojów widać niemal całą Zatokę Pomorską, Świnoujście i niemiecki kurort Ahlbeck.
Kocioł Małego Stawu w Karkonoszach
Sięgające 200 m wysokości skalne urwiska poniżej głównej grani karkonoskiej wznoszą się nad lśniącą taflą polodowcowego górskiego jeziora o powierzchni 3 ha. Stuletni drewniany budynek na jego brzegu to jedno z najstarszych w kraju schronisk górskich, legendarna „Samotnia”.
Krutynia na Mazurach
Łączące kilkanaście jezior rzeczki i strugi, noszące wspólne miano Krutyni, to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Spokojny nurt niesie łodzie i kajaki wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych.
Żródło: własne / rp.pl
No Responses