Na wakacje w góry, po zdrowie

Wakacje w górach (for. telegraph.co.uk)Ci, którzy lubią aktywny wypoczynek z pewnością nie będą w wakacje leżeć na plaży i wylegiwać się w słońcu. Zamiast tego wybiorą być może wakacje w górach. Chodzenie jest bowiem zdecydowanie zdrowsze dla organizmu niż leżenie plackiem i objadanie się fast-foodami. Nie wszystko w górach jest jednak takie piękne.

 

Wakacje w górach przede wszystkim zdrowe

Choć wakacje w górach mogą być nieco męczące ze względu na wysiłek, jaki należy podjąć zdobywając górskie szczyty, na dłuższą metę jest to silny zastrzyk energii. Po pierwsze piesze wędrówki pobudzają krążenie krwi, po drugie niższe ciśnienie baryczne sprzyja wytwarzaniu czerwonych krwinek. Nic dziwnego, że po powrocie z takich wymagających wakacji mamy więcej siły i lepszą wydolność fizyczną. Wakacje w górach to także czas, kiedy w końcu można odetchnąć świeżym powietrzem. Dawka takiego powietrza to kolejna dawka zdrowia, jaką mogą nam zaoferować polskie góry. Do zalet wędrownych wakacji można też zaliczyć możliwość podziwiania pięknych górskich krajobrazów i przebywania w bliskim kontakcie z naturą. Góry to także doskonałe miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów. Zaliczyć do nich można: górskie spływy kajakowe, base jumping, czyli skakanie ze spadochronem z urwisk górskich, loty lotnią, czy np. zorbing, czyli staczanie się ze zbocza w plastikowej piłce.

 

Czego nam w górach może brakować?

W gorące dni każdy ma ochotę choć na chwilę zanurzyć się w wodzie, by nieco się ochłodzić. Wybierając się na wakacje w góry trzeba liczyć się z tym, że mało będzie szans na taki relaks. Są co prawda amatorzy kąpieli w górskich potokach, ale takie próby mogą być po pierwsze niebezpieczne ze względu na kamieniste podłoże i wartki nurt, po drugie grozić szokiem termicznym, albo przeziębieniem ze względu na lodowatą wodę, po trzecie zaś nie dozwolone – w wielu miejscach w górach kąpiel jest zabroniona. W górach może nam brakować także ciszy i spokoju. Kto chce naprawdę się wyciszyć i wędrować samotnie powinien jechać w góry na wiosnę, albo jesienią. W lecie górskie szlaki pełne są turystów. O spokoju więc nie ma mowy.

 

WakacjoManiak