Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej

Co roku, w maju i czerwcu, bajkowy zamek w Mosznej staje się jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce – w tym czasie w starym zamkowym parku rozkwitają wielokolorowe azalie. Z tej okazji od ponad dwudziestu lat organizowany jest festiwal „Kwitnących Azalii” z muzyką i wystawami malarstwa.

fot. zielonyogrodek.pl

Zamek jak z baśni i przepiękny park
Zamek w Mosznej to na naszych ziemiach zupełnie wyjątkowa budowla. Choć każda jego część została wybudowana w innym stylu, tworzy on jedną, fantazyjną całość. Chyba najbardziej charakterystyczne są wieże i wieżyczki zamku – jest ich aż 99. „Polski Disneyland” swój obecny wygląd zawdzięcza niemieckim właścicielom – rodzinie Tiele-Wincklerów, którzy na przełomie XIX i XX wieku dokonali przebudowy zamku. Sama budowla jest niezwykle ciekawa, jednak niesamowite widoki czekają także na zwiedzających znajdujący się obok park, zwłaszcza w maju i czerwcu. Właśnie wtedy zakwitają w nim azalie. Kolorowe kwiaty doskonale dopełniają baśniowy wygląd Mosznej, a najpiękniej prezentują się w ciągu kilku dni, kiedy zakwitają wszystkie gatunki krzewów.

Kwiaty, muzyka i sztuka

fot. national-geographic.pl

Kwitnące azalie przyciągają do Mosznej nie tylko miłośników pięknych ogrodów, ale także wielbicieli sztuki. Muzyczny Festiwal Kwitnących Azalii to trwające miesiąc święto z koncertami znanych wykonawców muzyki klasycznej i wystawami malarstwa. W tym roku od 28 kwietnia do 26 maja będzie można posłuchać m.in. muzyki Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego, a także obejrzeć wystawę malarstwa Krystyny Sojki zatytułowanej „Melodia duszy”.

Zdjęcie główne: www.omp.oop.org.pl