Choć skansenów w Polsce nie brakuje, Muzeum Wsi Kieleckiej to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć. Dzięki wyjątkowej ekspozycji w skansenie można z łatowścią przenieść się w minione czasy i przekonać jak wyglądało codzienne życie naszych pradziadków.
W aptece z XIX wieku
Wycieczka do Muzeum Wsi Kieleckiej może być nie lada atrakcją dla dzieci i rodziców. Można w nim zobaczyć typowe dla tego regionu zabudowania wiejskie, m.in. wiatraki czy dwór z Suchedniowa, ale także obiekty małomiasteczkowe, takie jak apteka i sklep. W XIX-wiecznej aptece można doskonale wczuć się w atmosferę epoki. Wśród eksponatów znajdują się meble z nieistniejącej apteki w Busku-Zdroju, szklane flasze, słoje, porcelanowe pojemniki, puszki na zioła i minerały oraz opakowania po artykułach higienicznych: proszkach do zębów, mydłach, kremach. Na aptekarskim stole ustawiona została waga, naczynie na pijawki i… urządzenie do prasowania korków – niezbędne w pracy aptekarza.
Sklepik i wiejska szkoła
Sklep z czasów dwudziestolecia międzywojennego jest pełen różnorodnego asortymentu. Autentyczne artykuły szkolne, paczki ołówków i piór, wyroby tytoniowe i różne przedmioty użytku domowego leżą w oszklonej szafce zupełnie tak, jakby za chwilę miały być kupione. Ciekawym eksponatem jest również urządzenie do produkcji wody gazowanej. W kolejnych chatach można obejrzeć m.in. gabinet lekarski, wystawę prezentującą warunki życia ubogiego żydowskiego krawca, zakład fotograficzny oraz szkołę wiejską z oryginalnym ławkami, kącikiem czystości i pomocami naukowymi. Ekspozycji towarzyszą manekiny dzieci ubranych w stroje uczniów. W skansenie nie mogło zabraknąć ptactwa i zwierząt gospodarstwa wiejskiego, które dla najmłodszych są największą atrakcją.
Zdjęcie główne: www.
You must be logged in to post a comment.