Ten, kto choć raz był w Krynicy-Zdroju z pewnością zauważył intensywnie niebieską willę i pomnik niepozornie wyglądającego pana w kapeluszu, który siedzi na kamiennym murku z pędzlem dłoni. Oba obiekty przypominają o najbardziej niezwykłej postaci tego uzdrowiska – malarzu prymitywiście, znanym jako Nikifor.
Malarz prymitywista
Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowaniak, był polskim malarzem łemkowskiego pochodzenia, który tworzył w pierwszej połowie XX wieku. Choć Nikifor przez długi czas żył w nędzy i samotności, a przez większość miejscowych był uznawany za upośledzonego psychicznie kalekę, jego ogromny talent malarski z czasem został doceniony na całym świecie. Dzieła Nikifora malowane na kwałakach tektury ukazywały głównie cerkwie, widoki Krynicy i autoportrety. Sam artysta opisał je tak: „Obrazki moje na zawsze po mnie zostaną. A są inne od innych, bo są moje własne. Proszę, przypatrzcie się im bliżej.” Można je podziwiać w Muzeum Nikifora w Krynicy, w którym oprócz ekspozycji dzieł artysty zaliczanego do najwybitniejszych prymitywistów na świecie, obejrzymy oryginalne przedmioty należące do Nikifora.
Zabytkowa willa
Warto także rzucić okiem na sam budynek, w którym mieści się Muzeum Nikifora. Willa „Romanówka” została wbudowana w połowie XIX, w tzw. „stylu szwajcarskim”. Był on w tamtym czasie popularny w architekturze uzdrowiskowej. Willi nie sposób przeoczyć w czasie spaceru po krynickim deptaku. Budynek o konstrukcji zrębowej, oszalowany malowanymi na intensywny niebieski kolor deskami z daleka przykuwa wzrok turystów i jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Krynicy-Zdroju.
Muzum Nikifora znajduje się na na Bulwarach Dietla, tuż za Starym Domem Zdrojowym. W niedzielę ekspozycję można zwiedzać za darmo.
Zdjęcie główne: www.willakaja.pl
You must be logged in to post a comment.