Muzeum Lubelskie w Lublinie

Lubelski zamek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Lublina. Budowla o charakterystycznej, górującej nad miastem od wielu wieków sylwetce ma za sobą bogatą, pełną blasków i cieni historię. Wycieczkę po Lublinie warto rozpocząć od zobaczenia tego niezwykłego miejsca.

Dzieła sztuki wojennej

muzeum lubelskie
fot. lubelskie.pl

Historia lubelskiego zamku sięga daleko w głąb historii, jego początki datowane są na XII wiek. Już w następnym stuleciu do zamku dobudowano romański donżon, czyli wieżę obronno-mieszkalną, która w latach okupacji niemieckiej i ponurym okresie stalinowskim służyła jako więzienie. Wśród eksponatów zgromadzonych w znajdującym się obecnie na zamku Muzeum Lubelskim można obejrzeć wystawy z działów archeologii, etnografii, sztuki, oraz gabinetów: rycin i numizmatycznym. Szczególne wrażenie robi bogata ekspozycja poświęcona historii uzbrojenia polskiego i obcego od XIV do XX w., na której obok średniowiecznych mieczy i szabli z herbem i podobizną hetmana Czarnieckiego, można zobaczyć prawdziwe japońskie miecze typu katana.

Bezcenna kaplica

muzeum lubelskie
fot. lu-mix.blog.pl

Znajdująca się na dziedzińcu Kaplica Zamkowa pw. Trójcy Świętej to jeden z najcenniejszych tego typu zabytków na terenie Europy. Ufundowana została przez Kazimierza Wielkiego, a na zamówienie Władysława Jagiełły pokryto ją malowidłami, które stanowią wybitny przykład malarstwa rusko-bizantyńskiego. Kaplica to obowiązkowy punkt programu na zamkowej trasie, na który warto wygospodarować nieco czasu. Przepiękna kolorystyka, niezwykłe, wschodnie formy i niesamowity nastrój jaki wywołują malowidła, pozwala przenieść się w odległy świat średniowiecznej wyobraźni.

Zdjęcie główne: www.travelin.pl