Mikołajki to miasteczko, leżące pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim w centrum Krainy Wielkich Jezior. Unikatowe na skalę europejską połączenia jezior naturalnymi ciekami i kanałami daje ponad 140km szlaków wodnych. Ponad 50% terenów gminy stanowią jeziora i lasy. Mikołajki posiadają bezpośredni dostęp do największego w Polsce jeziora Śniardwy.
Jak mówi legenda, na okolicznych wodach przez wieki panowała wielka ryba z koroną na głowie. Gdy pojawili się ludzie i zaczęli łowić ryby, Król Sielaw podjął zwycięską walkę z rybakami. Dopiero po przebłaganiu bogów rybacy dowiedzieli się, jak pokonać Króla Sielaw. Złapali go w sieć utkaną z żelaznych oczek, ale darowali mu życie. W zamian za to Król Sielaw obiecał im dobre połowy. Na wszelki wypadek rybacy przytwierdzili władcę grubym łańcuchem do mostu.
Pierwsza wzmianka na temat Mikołajek pojawiła się w 1444 roku. Nazwa pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Była to staropruska osada rybacka, która żyła z połowów ryb na tych pięknych jeziorach. Patron wszystkich żeglarzy to św. Mikołaj, więc nazwa miasta nie jest przypadkowa. W 1726 roku Mikołajki otrzymują prawa miejskie od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I co umożliwia rozwój tych terenów.
Mikołajki oferują turystom wspaniałe zabytki. Do cenniejszych zabytków należy zaliczyć Klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw św. Trójcy zbudowany w 1842 roku a także kościół rzymskokatolicki zbudowany w 1910 roku.
Do zabytków należy również zaliczyć XIX-wieczną zabudowę mieszkalną na ulicach Kolejowej, Mrągowskiej, Kajki, Okrężnej, Placu Wolności, Kowalskiej i przy Placu Kościelnym. Warta odwiedzenia jest stara gazownia, dworzec kolejowy i zespół młynowo-magazynowy. Jeżeli ktoś chce poznać historię Mikołajek a także całego regionu polecamy udać się do Muzeum Reformacji, gdzie znajdują się tłumaczenia Marcina Lutra..
Bogata baza gastronomiczna, duża ilość barów, restauracji, kawiarni i pizzerii sprawia, że Mikołajki są na wysokim miejscu w rankingu miejscowości turystycznych. Bardzo dobra infrastruktura turystyczna sprawia, że Mikołajki są liderem regionie. Mikołajki są stolicą sportów wodnych i żeglarskich.
Region pojezierza mazurskiego ubiega się o tytuł siódmego cudu świata!
Warte uwagi:
– Klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy projektu Schinkla z 1842.
– Kaplica cmentarna z początku XX w.
– neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910
– Rezerwat Jezioro Łuknajno
– Zabudowa miejska z przełomu XIX-XX w.
– Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach
Plusy i minusy:
+ piękny krajobraz
+ różnorodność atrakcji
– komary
Zdjęcia:
Video:
Pokaz slajdów
http://www.youtube.com/watch?v=HpSPCKpdUsw
Źródła: własne / WikiPedia / turystyka24h.pl
You must be logged in to post a comment.