Mieszkanie w akademiku – dlaczego warto?

Czasy, kiedy świeżo upieczony student skazany był na mieszkanie w akademiku uczelnianym o wątpliwym standardzie, nierzadko wymagający przeprowadzenia natychmiastowych remontów, z całonocnymi głośnymi imprezami na korytarzach, odeszły w niepamięć. Dzisiaj, poza szeroką ofertą różnorakich stancji, pokojów i mieszkań do wynajęcia, współczesny żak może zdecydować, w jakim akademiku chce mieszkać podczas kilku lat nauki. Na co zatem warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru akademika?

Mieszkanie w akademiku – aspekty finansowe

Bardzo często decydującym kryterium podczas podejmowania decyzji o wyborze akademika, są kwestie finansowe. Dla większości młodych ludzi, którzy przyjeżdżają na studia do innego miasta, najistotniejsze są miesięczne koszty utrzymania się. Opłaty za miejsce w akademiku są zdecydowanie najniższe, spośród całej gamy dostępnych opcji. Porównywalnie, ceny wynajęcia pokoju lub mieszkania mogą być nawet kilkukrotnie wyższe.

Wybór akademika to duża oszczędność i mniej zmartwień o studencki budżet

Stawka za akademik jest stała, niezależna od zużycia gazu, wody czy prądu; studenci nie muszą więc oszczędzać na prądzie aniogrzewaniu. Komfort psychiczny daje świadomość, że w przypadku usterki bądź poważniejszej awarii problem zostanie rozwiązany przez administrację. Nie musimy prosić właściciela mieszkania o naprawę i martwić się, czy nie zatrzyma naszej kaucji. Warunki życia, wystrój i wyposażenie polskich akademików znacznie poprawiły się w ostatnich latach. Pomimo to, standard jest zróżnicowany, a każdy może znaleźć satysfakcjonujące go rozwiązanie. Do osób o wyższych wymaganiach dotyczących komfortu mieszkania, adresowana jest oferta akademików prywatnych, gdzie standard niczym nie ustępuje, a często wręcz przewyższa nowoczesne stancje.

Mieszkanie czy akademik? Ten tekst pomoże Ci wybrać >>>

Mieszkanie w akademiku – wszędzie blisko

Często zdarza się, że młody człowiek po przeprowadzce do obcego miasta czuje się lekko zagubiony, zdezorientowany i przytłoczony. Z reguły musi upłynąć trochę czasu, zanim zacznie swobodnie poruszać się po mieście, stopniowo odkrywając nowe, nieznane kwartały i dzielnice. Dobra lokalizacja akademika, ułatwiająca codzienne funkcjonowanie, to ważna zaleta.

Przede wszystkim, decydująca może okazać się odległość od uczelni i czas potrzebny na pokonanie codziennej trasy na zajęcia i z powrotem. Akademik zlokalizowany blisko budynków uczelnianych pozwala na zaoszczędzenie od kilku do kilkudziesięciu godzin tygodniowo, na same tylko dojazdy na wykłady! Istotne znaczenie może mieć też odległość i łatwość dojazdu do dworca kolejowego lub autobusowego, szczególnie dla studentów, którzy weekendy spędzają w rodzinnych miejscowościach. Dobre skomunikowanie z popularnymi i pożądanymi częściami miasta, ułatwiające zrobienie zakupów, dostęp do instytucji kulturalnych czy obiektów sportowych, może wpłynąć na decyzję o wyborze akademika. Akademiki uczelniane zazwyczaj znajdują się nieopodal kampusu. Akademiki prywatne często w dalszej odległości. Takie położenie ma też swoje plusy, ponieważ można uwolnić się od wrażenia ciągłego przebywania na uczelni. Często opłata za akademik prywatny pozwala na bezpłatny wstęp do siłowni lub na basen.

Wybór akademika – wybór intensywnego życia studenckiego!

Mieszkanie w akademiku to bogate życie towarzyskie. Na akademickich korytarzach, kuchniach, pralniach, świetlicach i palarniach zawiązują się przyjaźnie i miłości, nierzadko na całe życie. Konieczność dzielenia pokoju z współlokatorem lub współlokatorami sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu relacji. Pomimo że legendarne balangi w akademikach trwające do białego rana już się nie zdarzają, to warto, aby osoby ceniące spokój, zawczasu wypytały mieszkańców domu studenckiego o obowiązujący tam regulamin. Dobrze byłoby sprawdzić, czy mieszkańcy wymarzonego akademika bardziej zainteresowani są nauką czy studenckim imprezowaniem. Coraz częściej formularze wniosku o miejsce w akademiku zawierają rubrykę, gdzie można podać dane znajomej osoby, z którą chciałoby się zamieszkać. Wyklucza to konieczność zamieszkiwania ze współlokatorem, którego zachowanie, charakter lub sposób bycia nam nie odpowiada. Regulamin określa zasady obowiązujące w akademiku, dotyczące np. przyjmowania gości, korzystania z części wspólnych, jak kuchnie czy pralnie, lub przestrzegania ciszy nocnej.

Wspólne gotowanie, nauka, zabawa - z tym wiąże się mieszkanie w akademiku

Wybór akademika, mimo że nie jest decyzją nieodwracalną, warto potraktować poważnie, rozsądnie i dokonać go odpowiednio wcześnie. Spośród wielu kryteriów, ostateczny wybór sprowadza się do ekonomicznej opcji akademika uczelnianego lub komfortowej oferty akademików prywatnych, zapewniających najwyższy standard i szereg udogodnień.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading