Majówkowe klasyki – sprawdzone miejsca na długi weekend

Majówka tuż tuż. Jeśli nadal nie macie planów na długi weekendowy, oto kilka klasycznych propozycji – urzekających pięknem krajobrazów i atrakcjami, wśród których nie da się nudzić.

W Polsce nie brakuje miejsc, które warto zwiedzić, jednak niektóre z nich są jakby stworzone na majówkowy pobyt, kiedy przyroda rozkwita i zachęca do pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Oto wybrane propozycje w górach, nad morzem, zabytkowym miasteczku oraz wśród dziewiczej i dzikiej przyrody.

Góry Stołowe
Dlaczego Góry Stołowe? Te góry są po prostu wyjątkowe, co widać już na pierwszy rzut oka. Ścieżki wśród fantastycznych kształtów i błędnych korytarzy skalnych to świetne miejsce na wiosenne wędrówki. Można je uzupełnić o zwiedzanie, np. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, czy kaplicy czaszek w Czermnej.

Bieszczady
Odwiedzane przez coraz większą ilość osób, stają się powoli „modnym” kierunkiem wyjazdów. Nadal można w nich jednak dotrzeć do miejsc dzikich i odludnych. Bieszczadzkie wędrówki po połoninach wiosenną porą nie mają sobie równych.

Białowieża
Serce Puszczy Białowieskiej to idealne miejsce do wypoczynku i wyciszenia, a nietknięty ludzką ręką świat przyrody pozwala całkowicie oderwać się od zgiełku codzienności. Dla urozmaicenia można tu skorzystać z wielu nietypowych atrakcji, jak choćby przejażdżki drezyną.

Zwierzyniec
W zasadzie całe Roztocze można polecić jako cel majówkowego wyjazdu, jeśli jednak szukacie typowo „turystycznego” miejsca, Zwierzyniec będzie strzałem w dziesiątkę. Jest tu wszystko, co najlepsze na Roztoczu: piesze i rowerowe szlaki, malownicze widoki, zabytki, bogata baza noclegowa oraz zupełnie wyjątkowe miejsce – zwierzyniecki browar, przed którym można raczyć się wyjątkowo smacznym regionalnym piwem, tuż przed XIX-wiecznym budynkiem wybudowanym przez rodzinę Zamoyskich.

Kazimierz Dolny
Na liście majówkowych klasyków tego miejsca nie mogło zabraknąć. W czasie długiego weekendu majowego w Kazimierzu Dolnym trudno będzie liczyć na warunki sprzyjające wyciszeniu, ale urok tego miasteczka, tętniące życiem restauracje, galerie sztuki i nadwiślański bulwar z pewnością to wynagrodzą.