Lipnica Murowana – małe miasteczko z wielkim atrakcjami

Mała, niepozorna miejscowość w województwie małopolskim może poszczycić się dwoma wielkim atrakcjami turystycznymi, które czynią ją miejscem wyjątkowym. Właśnie tu znajduje się najlepiej zachowany, polski kościół gotycki z drewna oraz odbywa się słynny na cały kraj konkurs palm wielkanocnych.

Zabytkowe mieszczańskie domy
Choć historia Lipnicy Murowanej nie wiąże się z żadnym ważnymi wydarzaniami, a przez wieki miejscowość była mało znaczącym, niewielkim i dość biednym ośrodkiem miejskim, dziś jej zachowana małomiasteczkowa, drewniana zabudowa stanowi największą wartość. Wokół dość dużego rynku usytuowane są pochodzące z XVII w., charakterystyczne dla tej okolicy, parterowe domy mieszczańskie z podcieniami na drewnianych słupach. Zabytkowe zabudowania dają wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie małopolskiego miasteczka przed wieloma wiekami, a co najważniejsze, wciąż stanowią centrum życia tutejszych mieszkańców.

Drewniany skarb na liście UNESCO
Prawdziwą perełką wśród zabytków Lipnicy Murowanej jest jednak gotycki kościół św. Leonarda, pochodzący z końca XV wieku. Jest to najlepiej zachowany średniowieczny kościół w Polsce, znajdujący się nie tylko na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, ale od 2003 roku także na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia znajduje się w prawie niezmienionym stanie, co na naszych ziemiach jest prawdziwym ewenementem. W środku znajdują się polichromie i wyposażenie gotyckie i barokowe.

Rekordowe palmy
Lipnica Murowana znana jest także ze słynnego w całej Polsce konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego, organizowanego od 1958 roku. Ze względu na swoją wysokość, palmy z Lipnicy każdego roku przykuwają uwagę całej Polski. Tegoroczna zwycięska palma mierzyła ponad 32 metrów!

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading