Lipnica Murowana – małe miasteczko z wielkim atrakcjami

Mała, niepozorna miejscowość w województwie małopolskim może poszczycić się dwoma wielkim atrakcjami turystycznymi, które czynią ją miejscem wyjątkowym. Właśnie tu znajduje się najlepiej zachowany, polski kościół gotycki z drewna oraz odbywa się słynny na cały kraj konkurs palm wielkanocnych.

Zabytkowe mieszczańskie domy
Choć historia Lipnicy Murowanej nie wiąże się z żadnym ważnymi wydarzaniami, a przez wieki miejscowość była mało znaczącym, niewielkim i dość biednym ośrodkiem miejskim, dziś jej zachowana małomiasteczkowa, drewniana zabudowa stanowi największą wartość. Wokół dość dużego rynku usytuowane są pochodzące z XVII w., charakterystyczne dla tej okolicy, parterowe domy mieszczańskie z podcieniami na drewnianych słupach. Zabytkowe zabudowania dają wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie małopolskiego miasteczka przed wieloma wiekami, a co najważniejsze, wciąż stanowią centrum życia tutejszych mieszkańców.

Drewniany skarb na liście UNESCO
Prawdziwą perełką wśród zabytków Lipnicy Murowanej jest jednak gotycki kościół św. Leonarda, pochodzący z końca XV wieku. Jest to najlepiej zachowany średniowieczny kościół w Polsce, znajdujący się nie tylko na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, ale od 2003 roku także na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia znajduje się w prawie niezmienionym stanie, co na naszych ziemiach jest prawdziwym ewenementem. W środku znajdują się polichromie i wyposażenie gotyckie i barokowe.

Rekordowe palmy
Lipnica Murowana znana jest także ze słynnego w całej Polsce konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego, organizowanego od 1958 roku. Ze względu na swoją wysokość, palmy z Lipnicy każdego roku przykuwają uwagę całej Polski. Tegoroczna zwycięska palma mierzyła ponad 32 metrów!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)