Czy zdarzyło Wam się, że uprzedzeni przez śliczną pogodynkę z telewizji o mającej nastąpić ulewie, wyszliście rano z domu z wielkim parasolem, by potem taskać go pod pachą, podczas gdy na niebie ani jednej chmurki? No tak, prognozy pogody, nawet te krótkoterminowe, bywają mylne.
Ludzie od tysięcy lat obserwują chmury i słońce, przyglądają się zachowaniu zwierząt, by przewidzieć pogodę na następny dzień. Obecnie instrumenty pomiaru wszystkich elementów wpływających na aurę są coraz precyzyjniejsze, a jednak prognozy pogody w pewnym stopniu przypominają ludową mądrość: „Gdy na świętego Hieronima jest deszcz albo ni ma, to w połowie listopada pada albo nie pada”.
Cykl aktywności naszej gwiazdy wynosi 11 lat. W okresie niskiej aktywności, promieniowanie UV jest stosunkowo niewielkie. Gdy aktywność wzrasta, na Słońcu pojawiają się plamy, a gwiazda wyrzuca w przestrzeń kosmiczną miliardy ton naelektryzowanego gazu, w tym promieni UV.
Tym większe zainteresowanie wzbudziła wiadomość o odkryciu przez Brytyjskie Biuro Meteorologiczne, że poziom promieniowania UV Słońca ma znaczny wpływ na temperatury na Ziemi. Cykl aktywności naszej gwiazdy wynosi 11 lat. W okresie niskiej aktywności, promieniowanie UV jest stosunkowo niewielkie. Gdy aktywność wzrasta, na Słońcu pojawiają się plamy, a gwiazda wyrzuca w przestrzeń kosmiczną miliardy ton naelektryzowanego gazu, w tym promieni UV.
Im większa aktywność Słońca, tym ozon w stratosferze Ziemi pochłania więcej promieni UV. Są one zamieniane na ciepło. Tak więc na naszej planecie, a ściślej mówiąc, na północnej półkuli, temperatura wzrasta. Natomiast gdy aktywność Słońca maleje, stratosfera jest wtedy chłodniejsza, więc na naszej półkuli robi się zimniej. Jednocześnie pojawia się ocieplenie na południowej półkuli. Tak więc średnie temperatury na naszej planecie pozostają bez zmian.
Trafniejsze przewidywanie pogody dzięki odkryciu zależności między aktywnością słońca a temperaturą na ziemi
A jakie jest praktyczne znaczenie odkrycia zależności temperatur na Ziemi od natężenia promieniowania UV? Pozwala to na trafniejsze przewidywanie pogody na okresy długoterminowe. Wystarczy zmierzyć poziom UV. Ponieważ obecny cykl słoneczny osiągnie szczyt w połowie 2012 roku, oznacza to upalne najbliższe lato, natomiast nadchodząca zima będzie się utrzymywać w stanach średnich; nie przewiduje się dużych mrozów, ale też nie możemy liczyć na ciepłe dni.
Aktywność Słońca 2001-2010
Aktywność słońca, a zmiany klimatyczne na Ziemi
Czy ta prognoza się sprawdzi? Pożyjemy, zobaczymy. Czasami pogoda lubi płatać figle, nawet synoptykom z Brytyjskiego Biura Meteorologicznego.
Źródło: własne / TVN Meteo / YouTube
You must be logged in to post a comment.