Kotły, kominki, ogrzewanie elektryczne – czym ogrzewać domek letniskowy?

Własny domek letniskowy w pięknym miejscu to idealne miejsce na wypoczynek i odskocznię od codzienności od wiosny do późnego lata, a jeśli zostanie wyposażony w system ogrzewania także w sezonie jesienno-zimowym. Jaki sposób ogrzewania sprawdzi się najlepiej w tego typu budynku?

Domek letniskowy zlokalizowany poza miastem, w atrakcyjnym turystycznie regionie lub w bliskości kąpieliska jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu wiosną i latem, a z zainstalowanym ogrzewaniem będzie służył także podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów, które mamy ochotę spędzić z dala od miasta. Odwrotna sytuacja ma miejsce w domkach górskich, które zazwyczaj wykorzystywane są w sezonie zimowym i z założenia muszą być wyposażone w system ogrzewania.

Sposób ogrzewania w niewielkim domku, wykorzystywanym przez kilkanaście dni w roku sezonowo lub weekendowo, zależy od kilku czynników, przede wszystkim jego konstrukcji i dostępu do sieci gazowej i elektrycznej.

Ogrzewanie elektryczne – stosunkowo nieduży koszt urządzeń łatwość obsługi oraz możliwość kontroli temperatury za pomocą termostatu to największe atuty tego rozwiązania. Niestety, z uwagi na dość wysokie koszty ogrzewania przy dłuższym użytkowaniu, zaleca się je stosować tylko w domkach odwiedzanych w sezonie grzewczym okazjonalnie.

Kotły gazowe – np. kotły kondensacyjne – wysoce efektywne i bezpieczne w eksploatacji, mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem w domku całorocznym.

Kominek – to metoda ogrzewania chętnie wybierana do domków letniskowych ze względu na klimat i nastrojowość. Ogrzewanie kominkiem będzie efektywniejsze, jeśli w domku zostanie stworzony system rozprowadzania ciepła po pozostałych pomieszczeniach.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading