Kościelisko – dlaczego warto tam pojechać?

Tuż obok Zakopanego znajduje się Kościelisko. To miejscowość znana przede wszystkim jako znakomita baza wypadowa do wędrówek w Tatry Zachodnie. To też atrakcyjne miejsce dla turystów, pragnących odpoczynku od zgiełku Krupówek.

Do Zakopanego turyści ciągną niemal przez cały rok, dlatego w stolicy polskich gór raczej trudno zażyć odpoczynku w kameralnej, spokojnej atmosferze. Zupełnie inaczej jest w znajdującym się zaledwie 5 km dalej Kościelisku. Miejscowość, z której rozpoczyna się wędrówki po jednej z najpopularniejszych tatrzańskich dolin, to znakomita alternatywa dla Zakopanego z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze – lokalizacja

Kościelisko znajduje się zarówno w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i Zakopanego. Jest blisko na szlaki, zwłaszcza w Tatry Zachodnie. Jeśli zatęskni się za gwarem Krupówek, można się tam udać w ciągu kilku minut jednym z często kursujących środków komunikacji lub pieszo.

Kolejny powód to znakomite zaplecze turystyczne dla przyjezdnych. W Kościelisku znajduje się wszystko, czego dusza turysty może zapragnąć po całodziennym zwiedzaniu i wędrowaniu. To przede wszystkim wygodne i odpowiednio wyposażone kwatery, restauracje, sklepy. Dla rodzin z dziećmi przygotowane są place i sale zabaw.

Zimą w Kościelisku można poszaleć na znajdujących się w pobliżu stokach, a po zabawie na śniegu ogrzać się w pobliskich termach chochołowskich lub na Polanie Szymoszkowej. Nie trzeba opuszczać Kościeliska, aby posłuchać góralskiej kapeli w karczmie, wziąć udział w kuligu, psich zaprzęgach, jeździe konnej, wypożyczyć rowery, czy skorzystać z usług wykwalifikowanych przewodników tatrzańskich.

Na koniec coś dla miłośników góralskiego stylu. W Kościelisku, oprócz wyjątkowo pięknej panoramy Tatr, zobaczyć można malowniczy kościół pw. św. Kazimierza Królewicza oraz dawne drewniane chałupy góralskie. Takie widoki z pewnością przypadną do gustu każdemu, kto kocha Podhale nie tylko za góry, ale także niepowtarzalną kulturę tworzoną przez ich mieszkańców.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)