Klimatyzacja – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Temperatura idealna w pomieszczeniach mimo letnich upałów? Jest to możliwe tylko dzięki klimatyzacji. Aby cieszyć się chłodnym powietrzem dostosowanym optymalnie do warunków w pomieszczeniu, o zakupie i montażu klimatyzacji warto pomyśleć dużo wcześniej.

Klimatyzacja to niezwykle przydatne i praktyczne urządzenie, które znacząco poprawia komfort życia, gdy z nieba leje się żar. Obecność klimatyzacji w biurze to już niemal standard, coraz częściej jest tez stosowana w warunkach domowych. O jej zaletach nie trzeba nikogo przekonywać, jednak przed zakupem warto wziąć pod uwagę klika czynników, które będą miały wpływ na efekty działania klimatyzacji, a tym samym jakość życia jej użytkowników.

Po pierwsze, pod uwagę należy wziąć przeznaczenie pomieszczeń, liczbę i rozmieszczenie okien rozmieszczenie, współczynnik przenikania szyb, a także liczbę osób, które będą korzystać z klimatyzacji. W obliczaniu bilansu cieplnego pomieszczenia najlepiej skorzystać z pomocy fachowców.

Przed zakupem warto także przeanalizować zalety i wady poszczególnych rodzajów urządzeń. Klimatyzacja typu multisplit, naścienna, kanałowa, podsufitowa – każda z nich ma swoje specyficzne cechy, o których warto wiedzieć, aby wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do potrzeb pracowników lub domowników.

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać jest stosunek jakości do ceny klimatyzatora. Fachowcy słusznie przekonują, że nie warto kierować się wyłącznie ceną urządzenia, gdyż może okazać się, że w przypadku tańszych odpowiedników dostęp do części serwisowych jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Klimatyzacja powinna być zatem tym rodzajem sprzętu, który jest trafioną inwestycją na lata.