Kleszcze i choroby – jak się przed nimi bronić?

Nadejście wiosny, oprócz sezonu na działkę, rower i spacery po lesie, oznacza jeszcze jedno – ryzyko bycia zaatakowanym przez kleszcze. Liczba chorych na choroby przenoszone przez kleszcze rośnie z roku na rok, a wraz z nią świadomość, że z tymi niepozornymi pajęczakami nie ma żartów.

Choroby przenoszone przez kleszcze to temat, którego obecnie nie da się już ignorować. Nawet najbardziej nieustraszeni amatorzy aktywności na łonie przyrody pokornieją wobec bezlitosnych wyników statystyk: w Polsce liczba chorych zwiększa się w bardzo szybkim tempie, a borelioza jest obecnie najczęściej występującą chorobą zakaźną w naszym kraju.Najbardziej znane choroby przenoszone przez te małe pasożyty to właśnie borelioza i Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM). Obie są bardzo groźne dla zdrowia, mogą powodować kalectwo, a nawet zagrażać życiu człowieka. Najbardziej niepokojący w tym wszystkim jest fakt, że przed w Polsce przed ukłuciem kleszcza trudno się uchronić. Występują całym kraju, zarówno w lasach, ogródkach, jak i miejskich parkach, choć są obszary gdzie jest ich szczególnie dużo, np. Podlasie i Mazury.

Czy istnieją sposoby na uniknięcie chorób odkleszczowych? Zasadniczo są dwie metody: szczepienie na KZM oraz świadome przygotowywanie się do spacerów, przejażdżek rowerowych, biegów, czy prac w ogrodzie. Pierwszy sposób jest dostępny niemal dla każdego, pod warunkiem braku uczuleń i wieku powyżej 12 miesiąca życia. Szczepienie jest dość kosztowne i nie podlega refundacji – potrzebne są dawki, każda po ok. 100 zł, jednak taka inwestycja jest godna rozważenia, szczególnie przez osoby spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu.

Niestety, jeśli chodzi o boreliozę wciąż nie ma szczepionki, która chroniłaby przed tą chorobą. Bardzo pomocny może być za to zdrowy rozsądek i odpowiednie przygotowanie: zakładanie jasnej odzieży, która pomoże zidentyfikować kleszcza oraz stosowanie preparatów odstraszających intruza. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o unikaniu wchodzenia w wysokie trawy, paprocie i krzewy. To właśnie tam, a nie na wysokich drzewach, znajduje się najwięcej kleszczy.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading