Kiepura w Krynicy-Zdroju już 12 sierpnia

Krynica-Zdrój – perła polskich uzdrowisk, może poszczycić się wieloma atrakcjami, których na próżno szukać gdzieś indziej. Lecznice wody: „Zuber”, „Jan”, „Słotwinka”, Muzeum Nikifora i niepowtarzalny urok uzdrowiska czyni je jednym z najpopularniejszych w Polsce, jednak w połowie sierpnia jej największą atrakcją jest festiwal oper i operetek.

Zakochany w Krynicy

Festiwal im. Jana Kiepury to niezwykłe wydarzenie artystyczne, cieszące się doskonałą renomą, a do tego okazja do przypomnienia niesamowitej postaci blisko związanej z Krynicą. Jan Kiepura, który sam siebie nazywał „prostym chłopakiem z Sosnowca”, w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku cieszył się największą międzynarodową sławą. Choć śpiewał na najlepszych scenach świata, szczególnie upodobał sobie niewielkie polskie uzdrowisko, w którym chętnie występował i mieszkał – wybudowana przez niego willa „Patria” była jego jedynym polskim mieszkaniem.

Święto opery i operetki

Festiwal oper i operetek upamiętniający najwybitniejszego polskiego śpiewaka po raz pierwszy odbył się w roku jego śmierci – 1967. Od tamtej pory z roku na rok nabierał coraz większego rozmachu, a dziś występują na nim artyści z całego świata, m.in.: USA, Korei Południowej, Chin, Włoch. Na tegorocznym festiwalu w trakcie ponad 30 wydarzeń towarzyszących (recitali, imprez plenerowych, spotkań z artystami) na żywo będzie można usłyszeć i zobaczyć gwiazdy, takie jak Małgorzata Walewska, Alexander Pinderak, Graziella Morino czy najlepszy męski zespół wokalny świata The Chanticleer: an orchestra of voices. Dzieła operowe i operetkowe, spektakle baletowe, koncerty promenadowe będą odbywały się na Deptaku, w Pijalni Głównej, sali teatralnej oraz sali balowej Starego Domu Zdrojowego, a wszystko to w otoczeniu przepięknych willi i malowniczych gór Krynicy-Zdroju.

51. edycja festiwalu odbędzie się: 12-19 sierpnia.

Zdjęcie główne: www.krynica.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading