Kaszuby – Mazury i Bieszczady w jednym

Swojska i przyjazna atmosfera, przepięknie ukształtowane tereny i niesamowicie bogata kultura regionu – takie są właśnie Kaszuby. Skarbem tej ziemi są przepiękne wzgórza, lasy i jeziora oraz ich mieszkańcy, pieczołowicie pielęgnujący pamiątki przeszłości.

Kaszuby dzielą się na kilka mini-regionów, a co najmniej kilka miast określa się mianem „serca Kaszub”. Świadczy to o niezwykłym bogactwie i różnorodności tej krainy. Kaszubi starannie pielęgnują dziedziczoną z pokolenia na pokolenie mowę, stroje, tańce i obyczaje. Dzięki temu w każdej części regionu można poznać oryginalne i unikatowe tradycje, które widać doskonale choćby w najstarszym w Polsce skansenie w miejscowości Wdzydze Kiszewskie.

Szwajcaria Kaszubska to jedna z najpiękniejszych zakątków Kaszub, ziemia malownicza i gościnna. Bogactwo jej jezior, lasów i pagórków najlepiej widać z Wieżycy – najwyższego punktu na na całym Niżu Środkowoeuropejskim (328 m n.p.m.).
Ziemia Bytowska to z kolei teren typowego pogranicza. Znajduje się na niej zarówno XVI-wieczny kościółek ewangeliczny p.w. św. Jerzego, który dziś służy jako cerkiew obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, jak i atrakcje Bytowa – średniowieczny zamek, w którym do dziś odbywają się pokazy walk rycerskich i zabawy do białego rana.
Stolicą południowych Kaszub są piękne Chojnice ze starymi gotyckim zabudowaniami – bazyliką, Bramą Człuchwską i murami obronnymi.

Atrakcji Kaszub jest znacznie więcej i nie są ulokowane wyłącznie w miastach. Na Kaszubach pełno jest miejsc niezwykłych, takich jak kamienne kręgi w Odrach, które według bioenergoterapeutów są miejscami mocy czy Kółko Raduńskie – kilkanaście połączonych ze sobą jezior, tworzących wymarzone warunki dla miłośników kajakarstwa.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading