Już w sobotę Noc Świętojańska w lubelskim skansenie

Kolejna atrakcja przygotowana przez Muzeum Wsi Lubelskiej przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom folkloru i obrzędów praktykowanych w dawnej Polsce. Noc Świętojańska w lubelskim skansenie odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Noc św. Jana czy Kupały?

Święto tradycyjnie nazywane Nocą Świętojańską obchodzone jest w Wigilię św. Jana Chrzciciela. Tej wyjątkowej nocy, dawniej w wielu państwach naszej części Europy organizowano niezwykłe zabawy przy ogniskach, wśród których nie brakowało obrzędów wywodzących się wprost z czasów pogańskich.

Kiedyś w tym samym czasie Słowianie czcili bóstwo miłości zwane Kupałą. Stare zwyczaje były silnie zakorzenione w świadomości prostego ludu, dlatego ślady oddawania czci bożkowi przetrwały w wielu praktykach związanych z nocą św. Jana, pogańskie pochodzenie ma m.in. plecenie i puszczanie na wodzie wianków i palenie ognia.

Wianki, warsztaty i kapela ludowa

W wielu miastach Polski tuż przed uroczystością św. Jana Chrzciciela nadal odbywają się nocne zabawy zwane na przemian Nocą Świętojańską i Nocą Kupały, ale dawne obyczaje chyba najlepiej poznawać u źródła, np. w skansenie, gdzie tradycja jest przekazywana w niezmienionej formie. W tym roku warto zajrzeć do skansenu w Lublinie.

W nocy 22 czerwca będzie można przenieść się tam w czasie i przy wielkim ognisku posłuchać dawnych baśni i legend, poznać dawną symbolikę wody i ognia, puścić wianek na wodzie, poszukać kwiatu paproci i wziąć udział w warsztatach na temat ziół i ich właściwości, a wszystko przy dźwiękach prawdziwej kapeli ludowej.