Kolejna atrakcja przygotowana przez Muzeum Wsi Lubelskiej przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom folkloru i obrzędów praktykowanych w dawnej Polsce. Noc Świętojańska w lubelskim skansenie odbędzie się już w najbliższą sobotę.
Noc św. Jana czy Kupały?
Święto tradycyjnie nazywane Nocą Świętojańską obchodzone jest w Wigilię św. Jana Chrzciciela. Tej wyjątkowej nocy, dawniej w wielu państwach naszej części Europy organizowano niezwykłe zabawy przy ogniskach, wśród których nie brakowało obrzędów wywodzących się wprost z czasów pogańskich.
Kiedyś w tym samym czasie Słowianie czcili bóstwo miłości zwane Kupałą. Stare zwyczaje były silnie zakorzenione w świadomości prostego ludu, dlatego ślady oddawania czci bożkowi przetrwały w wielu praktykach związanych z nocą św. Jana, pogańskie pochodzenie ma m.in. plecenie i puszczanie na wodzie wianków i palenie ognia.
Wianki, warsztaty i kapela ludowa
W wielu miastach Polski tuż przed uroczystością św. Jana Chrzciciela nadal odbywają się nocne zabawy zwane na przemian Nocą Świętojańską i Nocą Kupały, ale dawne obyczaje chyba najlepiej poznawać u źródła, np. w skansenie, gdzie tradycja jest przekazywana w niezmienionej formie. W tym roku warto zajrzeć do skansenu w Lublinie.
W nocy 22 czerwca będzie można przenieść się tam w czasie i przy wielkim ognisku posłuchać dawnych baśni i legend, poznać dawną symbolikę wody i ognia, puścić wianek na wodzie, poszukać kwiatu paproci i wziąć udział w warsztatach na temat ziół i ich właściwości, a wszystko przy dźwiękach prawdziwej kapeli ludowej.
You must be logged in to post a comment.