Jesienne wędrówki w Tatrach – Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach Zachodnich. Jesienią, oprócz wspaniałych widoków ukazujących najbardziej znane, tatrzańskie szczyty, zachęca do wędrówek z jeszcze jednego powodu – zakwitającej na czerwono rośliny o nazwie sit skucina, która pokrywa zbocza szczytów.

Czerwone Wierchy to masyw górski składający się z czterech dwu tysiączników: Ciemniaka (2096 m), Krzesanicy (2122 m), Małołączniaka (2096 m) i Kopy Kondrackiej (2005 m). Mimo znacznej wysokości szlak jest pozbawiony większych trudności technicznych i ekspozycji, co nie oznacza, że przejście przez Czerwone Wierchy nie wymaga zachowania ostrożności i koncentracji.

Miejsce to jest poprzecinane urwiskami, które znajdują się poniżej łagodnie wyglądających zboczy i „podziurawione” jaskiniami. Zejście ze szlaku podczas zimowej wędrówki lub mgły może skończyć się tragicznie, dlatego na Czerwone Wierchy warto wybierać się przy dobrej widoczności. Wtedy masyw odwdzięczy się urzekającą panoramą, obejmującą nie tylko Tatry Zachodnie i Wysokie, ale także Gorce, Pieniny i Beskidy.

Na Czerwone Wierchy prowadzą liczne szlaki m.in. z Doliny Kondratowej lub Kościeliskiej, które nie sprawią większych trudności osobom bez specjalnego doświadczenia górskiego i szczególnego przygotowania kondycyjnego. Popularną trasą jest także szlak prowadzący z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch. Niezależnie od wybranej drogi, warto pamiętać o podstawowym wyposażeniu: odzieży odpowiedniej do pogody, górskich butach i kijkach trekkingowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)