Jawor – uroczy zakątek, który trzeba odwiedzić

Ratusz w Jaworze (fot. Wikipedia)Jeśli masz w planach krótki wypad weekendowy, a jeszcze nie wiesz gdzie się udać, to przyjrzyj się Jaworowi. To niewielka aczkolwiek malownicza miejscowość na Dolnym Śląsku. Nie brakuje w nim atrakcji turystycznych, które zainteresują nawet najbardziej wybrednego gościa. Zarówno osoba lubiąca aktywne spędzanie czasu wolnego jak i ta, której prawdziwym hobby jest odwiedzanie zabytkowych czy historycznych budowli i miejsc, znajdą w Jaworze coś w sam raz dla siebie. Do Jawora może też zawitać każdy, kto lubi i ceni sobie ciszę oraz spokój. Zobaczmy, zatem, co takiego ma nam do zaoferowania to piękne miasteczko. Dewizą Jawora jest hasło „Miasto Chleba, Miasto Pokoju”.

 

Baza noclegowa w Jaworze

Planując wyjazd do tego malowniczego zakątka, nie musimy obawiać się o nocleg. W Jaworze nie brakuje, bowiem zarówno wygodnych hoteli SPA czy pensjonatów, jak i dobrze wyposażonych domków czy pojedynczych pokoi. To samo dotyczy bazy gastronomicznej, która jest równie bogata.

 

Atrakcje i zabytki Jawora

Udając się do Jawora należy obowiązkowo odwiedzić piękny Rynek z kolorowymi kamieniczkami, malowniczymi uliczkami i reprezentacyjnym Ratuszem pochodzącym jeszcze z czasów Średniowiecza. Mieści się w nim między innymi Kawiarnia „Ratuszowa” oraz przepiękna sala rajców z niepowtarzalnymi witrażami. Wartym uwagi jest także dziedziniec przed siedzibą banku PKO BP, na którym znajdują się krzyże pokutne. Na liście obiektów, które również godne są zobaczenia, znajduje się między innymi Ewangelicki Kościół Pokoju. Obiekt o tyle istotny dla samego miasta, że znalazł się on na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten sakralny budynek, został wzniesiony na cześć podpisania pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Na uwagę zwraca jego unikalne wnętrze, wyposażone w barokowe: ołtarz, ambonę i chrzcielnicę, reprezentacyjne organy oraz polichromie z motywami roślinnymi. Innym wartym zobaczenia zabytkiem jest także Zamek Piastowski z XIII wieku, w którym niegdyś mieściło się: więzienie pruskie i zakład pracy przymusowej.

Kościół Pokoju w Jaworze (fot. poland.com)
Kościół Pokoju w Jaworze (fot. poland.com)

 

Imprezy w Jaworze

Jawor to również okazja do wzięcia udział w licznych imprezach kulturalnych. Jeśli wybierzemy się do niego na przestrzeni maja – września, możemy wziąć udział w corocznych Koncertach Pokoju, który odbywa się zabytkowych pomieszczeniach Kościoła Pokoju. Odwiedzając z kolei Jawor na przestrzeni sierpnia i września, można wziąć udział w Międzynarodowych Targach Chleba. Jest to cykliczna impreza kulturalna, umożliwiająca między innymi zapoznanie się z dawnymi sposobami wypieku chleba i wyrobów cukierniczych. Zimą natomiast warto odwiedzić Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy.

 

Aktywny wypoczynek

Jawor to również miejsce, w którym można spędzić czas wolny dość aktywnie. Do naszej dyspozycji znajdują się, bowiem między innymi: kryta pływania „Słowianka” z kompleksem rekreacyjnym czyli sauną i siłownią, a także Ośrodek Sportu i Rekreacji „Jawornik”.

Jak zatem widać, Jawor to miejsce dość szczególne, które posiada naprawdę bogatą bazę atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć je na własne oczy, by przekonać się o ich rzeczywistej wartości. Zapraszamy!

 

WakacjoManiak