Jarmark św. Dominika – największy i najstarszy w Polsce

W Polsce jarmarki w ostatnich latach zyskały na popularności, jednak są w naszym kraju imprezy, które trwają niezmiennie od setek lat i stale cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Największym i najdłużej odbywającym się jarmarkiem w Polsce, a do tego jednym z najważniejszych w Europie, jest jarmark św. Dominika, na który co roku ściąga miliony gości z kraju i zza granicy.

fot. 2013.jarmarkdominika.pl

Na cześć św. Dominika
Tradycja jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku. To właśnie w tym roku papież Aleksander IV wydał zakonnikom pozwolenie na udzielenie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela – 8 sierpnia. Jak to zwykle było w dawnych czasach, a w wielu miejscach jest tak do dziś, uroczystościom odpustowym towarzyszył jarmark handlowy. Choć od tamtej pory minęło 750 lat, dominikański jarmark w Gdańsku każdego lata, przez trzy tygodnie jest jedną z najważniejszych atrakcji regionu.

Kramy, muzyka i zabawa
Otwierane w tym czasie kramy oferują mnóstwo wspaniałych, niepowtarzalnych wyrobów, które na chwilę przyćmiewają słynne gdańskie zabytki. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, antykwariuszy, a przede wszystkim wszystkich miłośników produktów tradycyjnych. Oczywiście, na jarmarku nie może zabraknąć wyrobów spożywczych, zarówno regionalnych pyszności, jak i całkiem egzotycznych smakołyków. Imprezie towarzyszą liczne koncerty, festiwale, parady, warsztaty i zabawy dla dzieci. Choć jarmark jest odwiedzany tłumnie, według organizatorów co roku odwiedza go ok. 7 milionów gości, z pewnością nie warto się zrażać. To jedyna okazja, żeby wziąć udział w najstarszej imprezie tego typu w Polsce.
Tegoroczny jarmark rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 20 sierpnia.

Zdjęcie główne: www.2013.jarmarkdominika.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading