Już po raz piąty, w dniach 12-14 sierpnia, odbędzie się w Lublinie Jarmark Jagielloński. Ulice Starego Miasta wypełnią się stoiskami z wyrobami rękodzieła artystycznego a także niezliczoną rzeszą turystów. Jarmark Jagielloński jest to wydarzenie artystyczno-kupieckie, które w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych.
Historia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie
Jarmark Jagielloński swoją ideą nawiązuje do słynnych Jarmarków Lubelskich, które na przełomie XV i XVI wieku były jednym z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych. W czasach największego rozwoju i międzynarodowego zasięgu Jarmarków Lubelskich spotykali się tu kupcy z najodleglejszych stron świata choć głównymi partnerami handlowymi Lublina pozostały, znajdujące się częściowo na terenach ówczesnej Litwy, a dzisiejszej Ukrainy i Białorusi, Lwów, Brześć Litewski, Łuck i Włodzimierz Wołyński. W Lublinie przecinały się szlaki handlowe biegnące z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji.
Część artystyczna Jarmarku
Podczas Jarmarku istotną rolę odgrywają widowiska artystyczne i historyczne. W ciągu tych czterech dni zgromadzeni widzowie będą mogli obcować z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, teatrem oraz tradycyjnymi grami zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na straganach będa mogli podziwiać a także zakupić nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. W planie tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego są również warsztaty tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, basach, warsztaty wikliniarstwa, garncarstwa, tkactwa czy plastyki obrzędowej.
Turniej rycerski na Jarmarku
Podczas Jarmarku Jagielońskiego odbywa się również turniej rycerski, w którym duży nacisk położony jest na rytuały rycerskie i historyczne. Ponadto, na koniec przedstawiana jest rekonstrukcja walki oraz zdobywania zamku. Inscenizacji tej towarzyszą strzały z armat, tak głośne, że fotografowie zastanawiają się czy robić zdjęcie czy zatykać uszy.
Parady i orszaki
Jarmark Jagielloński, to nie tylko kolorowe stragany i wyroby rękodzieła. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.
Start Jarmarku Jagiellońskiego
Tegoroczna edycja Jarmarku Jagiellońskiego odbędzie się w dniach od 12 do14 sierpnia.
Program Jarmarku Jagiellońskiego
Dokładny program tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego nie jest jeszcze znany. Jak tylko będzie gotowy zapewne najpierw ukaże się na oficjalnej stronie Jarmarku Jagiellońskiego lub na Facebooku
Video z Jarmarku Jagielońskiego 2010
Serdecznie zapraszamy do Lublina na Jarmark Jagielloński!
Źródło: Własne / JarmarkJagiellonski.pl / DziennikWschodni.pl
a nie mozna by było jeszcze jeden jarmark wprowadzić, no. we wrześniu? skoro takie były takie fajne atrakcje i wydarzenia